Hidrastis (Hydrastis canadensis): El şeklinde parçalı yaprakları olan, 30 cm kadar boylanabilen yassı köklü bir bitkidir. Berberin başta olmak üzere, hidrastin ve kanadin alkaloitlerini içerir. Altın mühür olarak da bilinir.
Hidrastisin Faydaları ve Tıbbi Etkileri: Bağışıklık sistemini güçlendirir. Mikrop öldürücüdür. Mantar şikayetlerini gidermeye yardımcı olur. Antibiyotik ve anti bakteriyel etkileri ile özellikle mikrobik göz hastalıklarında faydalıdır. Kanamayı durdurucu etkilere sahiptir. Hazımsızlık, gastrit, kolit ve ülser şikayetlerini azaltır. Kaşıntı ve egzama gibi cilt sorunlarına karşı kullanılır.
Hidrastis Nasıl Kullanılır: Hidrastis bitkisinin kök ve kök sapları kaynar suda demlenerek dahili ya da harici olarak kullanılır. Fazla miktarlarda ve uzun süreli kullanımdan kaçınmak gerekir. Hamilelikte ve emzirme dönemlerinde de kullanılmaması tavsiye edilir.

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu