Taylan Kümeli yaşlılarda beslenme düzensizliği nedeniyle görülen sorunları ve yaşlılık dönemimde beslenme hususunda dikkat edilmesi gereken önerilerini bizlele paylaştı.
Yaşlılarda besin eksikliklerin çok sık olduğu görülmüştür. Bilgisizlik, eve kapanma, bedensel yetersizlik, yoksulluk, hastalıklar, diş sorunları nedeni ile çiğnemede güçlükler, alkol ve ilaç kullanımı, iştahsızlık yaşlılarda besin eksikliğinin görülmesinin ana sebepleridir.
Yaşlılarda A, B1, B2, B3, B12 , C, E vitaminleri ve folik asit, demir, krom, çinko eksiklikleri bulunmaktadır. Bu vitaminler vücudun bağışıklık sistemini güçlendirip hastalıklara yakalanma riskini azaltır. Bu besin öğelerinin sadece yaşlılıkta değil orta yaşlardan itibaren kullanım miktarının artırılması gereklidir.
Yaşlanmayı engelleyen mucizevi bir besin yoktur, genel olarak iyi bir beslenme alışkanlığı kazanılması sağlıklı olarak yaşlanmaya etki eder.Taylan Kümeli yaşlılar için beslenme açısından şu önerileri sıralamıştır.
Yağ, şeker, tuz kullanımını azaltın.  Hergün ortalama 2-3 lt su için. Diyet lifi içeren sebze, meyve, tahıl,kurubaklagilleri tüketin. Haftada 2 kez balık yemeye gayret edin. Eti kendi yağı ile pişirin. Salatalarınıza zeytinyağ kullanın. Yemeklerde ayçiçek, soya, mısırözü yağlarını karışım yaparak kullanın. Beyaz ekmek yerine kepekli ekmeği tercih edin. Sigara, alkol, kafein tüketimini azaltın. Yağsız süt ve yoğurt kullanın. Düzenli olarak egzersiz yapın.

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Adınız:
Mesajınız:
 
© 2015 Şifalı Bitkiler Sitesi
Ücretsiz Web Sitesi