Taylan Kümeli menopoz döneminde kadınların uygulaması gereken beslenme yöntemini ve menopozla ilgili bilgilerini aktardı.
Menopoz, kadının yumurtlama fonksiyonunun bittikten  sonraki doğal aşamasıdır ve kadınların yaşamlarının ortalama olarak üçte biri bu dönemde geçer. Menopoz olumsuz etkileri engelenmeye ve tedavi edilmeye çalışılan bir kadın hastalığı kabul edilmektedir.Menopoz döneminde kadında görülen ateş basma,terleme,çarpıntı, uykusuzluk,ruhsal sarsıntı, sinirlilik belli başlı belirtiler arasındadır.Menopozda döneminde kalsiyum kaybı ile kemik kaybı hızlanır.Kalsiyum gereksiniminde artış görülür. Kalsiyum eksikliği osteoporoza sebep olur. Buna bağlı olarak sessiz omurga kırıklarıyla bel ağrıları,boyda kısalma ve kamburluk gibi sorunlar ortaya çıkar.Menopoz öncesi günlük ortalama 1000 mg kalsiyum gereksinimi bu dönemde 1500 mg seviyesine çıkar. Bu da, beslenme biçiminizi düzenlerken kalsiyum içeren kaynaklara özen gösterilmesi gerekliliğini ortaya koyar. Kalsiyum için en iyi kaynak peynir, yoğurt gibi süt ürünleridir. Yeşil yapraklı sebzeler, kurubaklagiller, kurutulmuş meyveler, susam, fındık, pekmez gibi ürünlerse iyi kaynaklar arasında sıralanır. Limon, portakal, çilek, yumurta ise orta derecede kalsiyum kaynağıdır.Bazı besinlerin 100 gramında içerdikleri kalsiyum miktarı mg olarak aşağıda sıralanmıştır. Menopoz döneminde günde 1500 mg kalsiyum gerensinimi vardır.
Yağlı inek sütü 119 mg, koyun sütü 193 mg, yoğurt 120 mg, yağlı beyazpeynir 162 mg, kaşarpeyniri 700 mg, kurufasülye 145 mg, roka ve maydanoz 200 mg, asma yaprağı 400mg, portakal, mandalina 40 mg, limon 26 mg, çilek 21 mg, bulgur 36 mg, makarna 27 mg, dana, koyun ve tavuk 11 mg pekmez 400 mg, fındık 200 mg oranında kalsiyum içeriyor .
Menopoz döneminde vücuttaki hormon düzeyinde değişme ile metabolik hız veya vücudun kullandığı enerji hızı genel olarak azalır ve kilo verme işlemi zorlaşır.Bazı kadınlar daha önce hiç kilo sorunu olmasa bile menopoz döneminde kilo alabilir.Menopozla beraber yaşanan şişmanlık sorunu birçok sağlık sorununun tetikleyicisidir. Bu sebepten dolayı aşağıda listelediğimiz maddeleri mümkün olduğunca uygulayın.
Hergün 3 ana 3 ara öğün tüketmeye özen gösterin. Su tüketiminizi artırın,günde en az 2-3 litre su içmeye gayret edin. Doymuş yağ ve kolesterol içeriği düşük bir diyet uygulayın. Kolesterol ve sıcak basması sorununuzu önlemek için hergün: 1 su bardağı suya 1 adet ceviz içi konulur.1 gece suda bekletilir. Ertesi sabah aç karnına önce ceviz yenilir üzerine suyu içilir. Posa miktarınızı artırın,günde maksimum 4 porsiyon meyve tüketmeye çalışın. Tuzu azaltın. Soya ürünlerinde bulunan fitoöstrojenler, menopoz belirtilerinin azalmasına yardımcı olur. Menopoza döneminde, hormon replasman tedavisi için doktorunuza başvurun. Sigarayı bırakın. Alkol kullanmaktan kaçının. Vücut ağırlığınızı korumak için besin seçiminizi düzenleyin.

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu