Yüz kasları zayıflayıp gevşeyerek yer çekimine yenik düşer ve yüzümüzde sarkmalar başlar. Yüz bölgesindeki yağ dokusu zayıflayarak inceldiğinde üzerindeki deri bollaşarak buruşur. Bu ilerlemeyle yüzümüzdeki çizgiler gözükmeye başlar.Yüz germe ameliyatı bu olumsuzlukları ortadan kaldırmak için yapılan face lift işlemine denir. Yüz gerdirme işlemiyle beraber göz kapağı estetiği, çenenin altına liposuction yapılabilir.
Yüzümüz 3 bölgeye ayrılır. Üst yüz bölgesi alın ve kaşları içerir, bu bölgeye üst yüz germe işlemi yapılır. Orta yüz yanak ve üst dudak bölgesini kapsar, bu bölgeye yapılan işlem orta yüz germe işlemidir. Alt yüz ise çene altı ve boyun bölgesini kapsar, bu bölgeye yapılan işlem alt yüz ya da boyun germe ameliyatıdır. 3 bölgeye tek tek veya bir arada ameliyat yapılabilir.
Üst yüz germe ameliyatı kaşları kaldırmak, alın bölgesini germek için yapılır. Saçlı bölgeden iki kulak kepçesi arasındaki kısım kesilir, alın derisi sıyrılıp gerdirilir. Ameliyat izi saçın içinde saklı kalır. Yüz bölgesinde sinir,stres, yer çekimi, sigara ve güneşin olumsuz etkilsi zamanla sarkma ve kırışıklıklar şeklinde ortaya çıkar, yüz kemikleri incelip hacim kaybeder;
Orta yüz germe ameliyatı, yanaklardaki sarkıklığı gidermek ve yanak derisini germek için yapılır. Kesim kulak dibi hatlarından yapılır, böylece görünürde ameliyat izi kalmaz.
Boyun germe ameliyatı genelde orta yüz germe ameliyatı ile beraber yapılır. Ameliyatta kesiş kulak arkasından saçlı deriye doğrudur. Boyun deri ve kası yukarı doğru asılır. Böylece sarkma ve kırışıklıklar yok edilir. Kesilen yer kulak arkasında olduğundan, dışarıdan bakıldığında ameliyat izi kalmaz.
Yüz germe ameliyatları genel yada lokal anestezi ile yapılır. Ameliyatın süresi 4-7 saat sürer.Ameliyattan sonra hastanede 1 gün kalınır. Ameliyattan sonraki 2 gün boyunca yüz,bandaj ile sarılır. Ameliyatın ardından ağrı, gerginlik hissi, şişlik, morarma ve deri yüzeyinde uyuşukluk gibi şikayetler gayet normaldir. Ağrılar aşırı derecede şiddetli olmaz ve ağrı kesici ilaçlar ile giderilebilir. Şişlikler 3-4 içinde hızla yok olur. Geriye kalan ve dikkat çekecek kadar belirgin olmayan hafif şişliğin gitmesi ise 4-6 ay sürebilir. Yüz germe ameliyatından 1 hafta önce yüz kasların ameliyat öncesi gevşemesini sağlamak amacıyla botox yapılır.

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu