Selenyumun en önemli etkisi antioksidan özelliğidir. Bu özelliği ile kalp krizlerini önlemede de yardımcıdır.
Hücrelerin, dolayısıyla dokuların yaşlanma sürecini yavaşlatır. Sigara, alkol, okside yağlar, cıva, kadmiyum gibi insanlara zararlı maddelerin etkilerini azaltır. Protein sentezine, büyüme ve gelişmeye yararlıdır. Kan hücrelerinin kromozomlarının zarar görmesini önler. Spermlerin üretimine ve canlılığına olumlu etki yapar. Selenyumun en yaygın kullanımı kanser ve kalp hastalıklardan korunma amaçlıdır. Bağışıklık sistemini güçlendirmek ve deri sağlığını artırmak amacıyla kullanılabilir. Keshan hastalığı olarak tanımlanan bir kalp damar hastalığı üzerinde etkilidir. Selenyum eksikliği, toprağın selenyum açısından zenginliğiyle doğrudan bağlantılıdır. Toprakları bu mineral açısından fakir yörelerde selenyumdan zengin yörelere göre meme, akciğer ve kalınbağırsak kanserlerinin sık görülmesi söz konusudur. Kas yapısında zayıflığın belirmesi, kalp ve damarlardaki esneme kabiliyetinin azalması eksikliğinin belirtilerindendir. Çocuklarda eksikliği fetal kardiyomyopatiye neden olur.
Selenyumun sürekli alımı zararlı olabilir. Görme, kas ve kalple ilgili sorunlar, diş çürümeleri, ağızda kötü bir tat ve koku oluşumu, deride değişiklikler, saçta dökülme ve tırnakta kırılma görülebilir.
Selenyumu En Bol Yiyecekler En zengin kaynakları deniz ürünleri, karaciğer, böbrek ve diğer etlerdir. Tahıllar ve tohumlarda da selenyum bulunur fakat bu, bitkinin yetiştiği toprağın selenyum miktarına bağlıdır. Sebzeler ve meyveler iyi kaynaklar değildir.
*Patates 200 gram (903 mikrogram) * Tonbalığı 85 gram (69 mikrogram) * Yumurta, 1 orta boy (31 mikrogram) * Ayçekirdeği 28 gram (22 mikrogram) * Hindi göğsü: 85 gram (27 mikrogram) * Tavukgöğsü: 85 gram (22 mikrogram) * Ekmek (1 dilim=25 gram) (10 mikrogram)
Günlük selenyum ihtiyacı Çocuklar: 1 - 6 yaş arası: 20 mikrogram 7 - 10 yaş arası: 30 mikrogram
Erkekler: 11 -14 yaş arası: 40 mikrogram 15 -18 yaş arası: 50 mikrogram 19 -51 yaş ve üstü: 70 mikrogram
Kadınlar: 11 - 14 yaş arası: 45 mikrogram 15 - 18 yaş arası: 50 mikrogram 19 - 51 yaş ve üstü: 55 mikrogram
Taylan Kümeli

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu