Kondom-Prezervatif Nedir Kondom ilişki öncesi erkeğin sertleşmiş penisine takılan, latexten yapılan ince ve esnek bir kılıftır.
Gebeliği nasıl önler Kondom spermlerin hazneye ve oradan da rahime ulaşmasını engelleyerek gebeliği önler. Kondom ile korunan çiftler her ilişkide kondom kullanmalıdır.
Ne kadar etkilidir Doğru ve her ilişkide yeni bir adet kullanıldığında %97 oranında gebelikten korur. Kondom diğer modern yöntemler gibi, geri çekme gibi geleneksel yöntemlerden daha etkilidir.
Kondomun yararları Kondom AIDS de dahil olmak üzere cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı koruyucudur. Kondom kullanmak için muayene olmak ya da reçete gerekmez. Yan etkisi yoktur. Herkes kullanabilir. (Kondomun yapısındaki maddelere duyarlılığı olanlar dışında) Kondom cinsel ilişkinin uzamasını sağlar. Erken boşalmanın önlenmesine yardımcı olabilir. Servikal kanserin önlenmesine yardımcı olabilir.
Kullanacak kişilere uyarılar Her cinsel ilişkide yenisini kullanınız. Kondom sertleşmiş penise hazne ile temas etmeden önce uygulanmalıdır. Uç kısmında meninin birikmesi için küçük bir boşluk bırakılır. Ilişkiden sonra erkek penisini geri çekerken kondomu çevresinden tutmalıdır. Böylece meninin hazneye dökülmesi önlenir. Kondom kayganlaştırmak için yağ, krem veya vazelinli jellerle birlikte asla kullanılmamalıdır. Bu ürünler kondomu eritip yırtılmasına yol açar. Spermisit jelleri veya suya dayanıklı kondom kayganlaştırıcı kremleri kullanabilirsiniz. Kuru sürtünme kondomun yırtılmasına neden olabilir. Hazne kayganlaşmış olmalıdır. Eğer kondom yırtılırsa veya hazneden çıkarsa hemen koruyucu krem veya jel uygulanmalıdır. Kondomu evinizde karanlık, serin ve rutubetsiz bir yerde saklayınız.
Çiftlerin kondom ile spermisitleri birlikte kullanmaları teşvik edilmelidir. Bu durum doğum kontrol yöntemi olarak etkinliği artırır ve AIDS dahil cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı koruma sağlar.

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu