PENCERE ŞEKLİNİZE GÖRE PERDE ÇÖZÜMLERİ

Eski tarz evlerde sık karşılaşılan köşeli ya da çok yüksek tavanlı pencereler bazen sorun yaratabilir. Özellikle perde birleşimleri iyi çözülmezse istenmeyen bir görüntü ile karşılaşabilirsiniz. Ancak küçük birkaç detayla bu sorunu halledebilirsiniz.

1. Köşe pencerenizde bir odak noktası oluşturabilirsiniz. Rustik perde boruları, çiçek desenli perdeler ve şık tüllerle bu bölüm olduğundan daha sıcak ve davetkar görünebilir.

2. Sade plise perdeler, köşe pencereler için iddiasız bir çözüm olabilir. Köşeli perde boruları ve kendinden büzgülü hazır perdelerle ekonomik çözümler yaratabilirsiniz.

3. Yüksek tavanlı ve pencereli bir yatak odanız varsa, klasik model perdeleri tercih edin.

4. Tüm köşe duvarınızı perde ile kapatmak istemiyorsanız perde borularınızı şık bitiş süsleri veya püsküllerle tamamlayarak perdelerinizin gereksiz yere duvara taşmasını engelleyebilirsiniz.

5. Perdelerinizi sabitlemek için renkli perde mıknatısları kullanabilir ya da ahşap perde ambranslarını boyayarak farklı bir detay yakalayabilirsiniz.

6. Kadife ya da ipek kurdelelerle farklı yüksekliklerde bağlayacağınız perdeleriniz daha etkileyici bir atmosfer yaratabilir.

7. Yatak odanız için kullanacağınız, her iki tarafı da farklı çiçek desenli perde kumaşı, size mevsim değişikliklerinde alternatif yaratabilir.

8. Farklı kumaşları birlikte kullanabilirsiniz. Örneğin çizgili ve çiçekli kumaşlarla dengeli bir kır evi havası yakalayabilirsiniz.

9. Düz ve kalın perde kumaşlarını klasik biçimde tavandan yere kadar asarak kullanabilirsiniz. Alta asacağınız tüller daha elegan bir hava yaratır.

10. Pencerenize tül yerine şimdilerde çok moda olan saten ip perdeler asabilirsiniz. Piyasada farklı renk alternatifleri bulunan ip perdelerinizi üzerine asacağınız kristal boncuk, püskül ya da renkli taşlarla süsleyebilirsiniz.

11. Pencereniz hemen kanepenin ya da yatağın kenarından başlıyorsa bu durumda iki taraflı güneşlikler yerine iki kat ince tül asmanız daha uygun bir çözüm. Biraz hareket katmak için üstteki katı, tek tarafta şık bir renso veya braçol ile toplayabilirsiniz.

12. Çatı odalarının pencereleri farklı formlarda olabilir. Özellikle eğimli ve açılı pencereleri örtmek için pencereye sabitlenen panel perdelerden yararlanabilirsiniz. Pencerenin iki yanından asacağınız güneşlikleri nevresim takımlarınızla bütünlerseniz daha etkileyici bir hava yaratırsınız.

13. Dingin ve sade bir dekorasyon anlayışınız varsa stor perde uygun bir çözüm. Ancak bu tarz bir perde için desenli kumaşları tercih etmelisiniz.

14. Geniş ve çok pencereli odalar için yekpare klasik perde seçeneği fazla boğucu durabilir. Her pencereye ayrı asılabilen katlamalı perdeler geniş pencere boşluğunu kırabilir. Ayrıca her perdeyi farklı yükseklikte bırakarak hareket kazandırabilirsiniz.

15. Katlamalı perde seçenekleri arasında da klasik modeller var. Örneğin hem dikeyde, hem yatayda katlanabilen perdeler bol dökümlü ve büzgülü bir etki yaratır.

16. Katlanır panel perdeler artık yalnızca ofislerde kullanılan bir seçenek değil. Mutfak, banyo ya da çalışma odasında kullanabileceğiniz bu tarz perdelerde özellikle düz ve sade renkler tercih ediliyor.

17. Mekanizmalı stor perdeye alternatif sabit stor perde de şık bir seçenek. Bu tarz perdeler için kalın keten dokumalar ya da pamuklu kumaşlar tercih edebilir ve bunları kendinden kurdelelerle bağlayabilirsiniz.

18. Ahşap ve katlamalı jaluziler mutfak ve banyo penceresi için şık bir çözüm olabilir. Ancak seçim yaparken mekanizmasının düzgün çalışıp çalışmadığını kontrol edin. Ayrıca pencere ölçünüze dikkat ederseniz hangi boyda ve genişlikte satın alacağınız konusunda tereddüt yaşamazsınız.

19. Pencerenizde tülü ve güneşliği aynı biçimde asmak istiyorsanız ikili askı borularından yararlanabilirsiniz.

20. Fazla aydınlık olmayan bir odanız varsa perde seçiminiz için panel tipi perdeler iyi bir çözüm. Özellikle ince kumaşlar ışıktan daha fazla faydalanmanızı sağlar, üstelik oda olduğundan daha geniş durabilir.

21. İki taraflı perdeleri Fransız tarzı astığınızda değiştirmesi de daha kolay olur. Böylece dilediğinizde renklerle de oynayabilirsiniz.

22. İnce tül kumaşlar daha yumuşak bir hava yaratmanızı sağlar. Ancak klasik beyaz tüllerinizden sıkıldıysanız renklendirmeniz ve hareket katmanız mümkün. Örneğin renkli kurdelelerle yapacağınız minik fiyonkları aralıklı olarak tüllerinize takabilirsiniz.

23. Katlamalı perdelerinizi, yanlarından asacağınız farklı tonlarda ya da desenlerde tüllerle bağlayarak zenginleştirebilirsiniz.

24. Organze kumaş tüller pencerenizde dolgun bir görüntü yaratır. Dilerseniz piyasada satılan kenar boncuklarını şeritler halinde tüle dikerek farklı bir tarz yakalayabilirsiniz.

25. Tül perdelerinizi katlamalı stor perde gibi asarak da kullanabilirsiniz. Özellikle dikey çizgili ya da dikey çiçek desenli poplin tül kumaşlarla yarı saydam bir gizlilik yaratabilirsiniz.

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu