1. Yeşil çay Büyük bir bardak buzlu yeşil çay ya da bir büyük bardak sıcak yeşil çay içmek farklılığı başlatabilir. Yapılan son çalışmalarda gönüllü olarak 3 ay boyunca her gün bir şişe yeşil çay içenler, diğer gruba oranla daha fazla yağ kaybetmiştir. Araştırmacılara göre yeşil çayın içinde bulunan kateşinler (yararlı bir fitokimyasal) kalori yakımını sağlayıp, kilo kaybını artırmıştır.
2. Et veya balık suyuna bol domatesli çorba Ana yemeğe başlamadan önce içeceğiniz et ya da balık suyuna bol domatesli çorba size doygunluk hissi verecektir. Böylece siz ana yemeğe geçişte kendinizi tok hissettiğiz için daha az kalori alma eğiliminde olursunuz. Düşük kalorili çorbalar açlığı bastırmak için çok işe yaramaktadır.
3. Yeşil salata Düşük kalorili salata yemek ana yemek öncesi size kendinizi doymuş hissettirecek bir başka iyi seçenektir. Yapılan bir araştırmaya göre yemekle beraber yenen düşük kalorili küçük bir salata, öğünde aldığınız toplam kaloriyi yüzde 7, büyük bir salata ise yüzde 12 azaltabilmektedir. Ancak araştırmanın sonuçları yüksek kalorili salatalar için bunun tam tersinin doğru olduğu ortaya çıkardı. Öğün esnasında esnasında yüksek kalorili küçük bir salata alınan kaloriyi yüzde 8 artırırken, büyük bir salata yüzde 17 artırıyor. Sağlıklı bir salata nasıl hazırlanabilir" diye düşünüyorsanız; 2 bardak dolusu taze ıspanak yaprakları , 1 orta boy salatalık, 1 orta boy domates ve 1 /4 bardak rendelenmiş havuç ile yaklaşık 70 kalorilik, 5,5 gram lif içeren sağlıklı bir salata hazırlanabilir.
4. Yoğurt Yağsız yoğurdun içeriğindeki kalsiyumun zayıflatıcı etkisi olduğu çeşitli çalışmalar ile ortaya konmuştur. Bir araştırmaya göre günde 3 porsiyon yüksek kalsiyumlu ve yağsız yoğurt tüketen obez kişiler, düşük kalsiyum ve yağlı yoğurt tüketen obezlere göre yüzde 22 daha fazla kilo ve yüzde 61 daha fazla vücut yağı kaybetmiştir. Buradaki en etkileyici sonuçsa yüksek kalsiyumlu, yağsız yoğurt yiyenlerin yüzde 81 daha fazla trunkal (karın bölgesindeki) yağ kaybetmeleridir. Yoğurt hem karbonhidrat hem de proteini bir arada bulundurduğundan kan şekeri regülasyonunda ve açlık kontrolünde etkili olmaktadır.
5. Kuru baklagiller Kuru baklagiller içeriğindeki lifler dolayısı ile kendinizi tok hissetmenizi daha çabuk sağlar. 1,5 bardak barbunya yaklaşık 8 gram lif, 7 gram protein ve yaklaşık 110 kalori içermektedir. Baklagilleri yemek olarak tüketebileceğiniz gibi haşlayarak, salata ve çorbalarınıza ilave bilirsiniz.
6. Su Suyun süper besin olarak kabul edilmesinin en önemli sebebi "0" kalori olmasıdır. Eğer yüksek kalori içeren içecekler tüketirseniz bunu dengeleyebilmek için daha az yemek zorunda kalırsınız. Çalışmalar gösteriyor ki karbonhidratları içmektense yemek daha iyidir. Su, tüm vücut fonksiyonları için önem taşımaktadır ve günün her saatinde tüketilebilir. Suyunuzu sade olarak içmekten hoşlanmıyorsanız, içinde taze meyve dilimleri beklettikten sonra içebilirsiniz.

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu