Beslenmek demek doymak demek değildir. Etrafımız reklâmlarla dolu ve bize sürekli "ye" diyorlar. Beslenmek elbette ki karın doyurmak anlamına gelmez. Açlık duygusunu yiyerek tatmin etmek gerekir ama ne kadar, ne ve ne sıklıkta yediğiniz, ve ne zaman yediğiniz önemlidir. Yeterli ve dengeli beslenme cümlesi o kadar çok söyleniyor ki.
Bizim için enerji gereklidir. Diyelim ki bu enerji erkek için 2500 kalori, kadın için 2000 kalori olsun. Bu kaloriyi aldığınız zaman siz yeterli beslenmiş olursunuz. Fakat bu kaloriyi sırf karbonhidrat yiyerek de alabilirsiniz, sadece proteinle beslenerek de alabilirsiniz. O zaman yeterli fakat dengesiz beslenmiş olursunuz. Önemli olan o kaloriyi almak, alırken de; karbonhidrat, protein, yağ, vitamin ve minerallerden dengeli bir şekilde almaktır.
Hergün almamız gereken 50'ye yakın besin öğesi vardır. Bunun 3 tanesi bize kalori verir. Yani karbonhidrat, yağ ve protein kalori kaynağıdır. Vitamin, mineraller ve su ise kalori vermezler. Ancak vücuttaki sistemin doğru çalışabilmesi için co-faktördür. Şimdi bu 50 besin öğesini akılda tutmak mümkün değil. Akşam yatağa yattığınız zaman o gün ne kadar neden aldınız, ne kadar A vitamini, ne kadar selenyum aldığınızı bilemezsiniz. Bunu kontrol altında tutmak için, beslenme bilimi bunu 5 grup altında toplamıştır. Eğer hergün bu 5 ‘ i yersen O, 50 besin öğesini de hergün almış olursun. Önemli olan bu 5 besin ögesi grubunu çok iyi bilmektir.
1. grup: Süt, yoğurt grubudur. Bu grup insana o 50 besin öğesinin içinden protein, kalsiyum, fosfor ve riboflavin v.b verir .
2. grup: Et, balık, tavuk, hindi, yumurta, yani hayvansal protein grubudur, bu da kişiye çinko, demir, magnezyum, ve B-12 vitamini v.b verir.
3. grup: Ekmek ve tahıllar grubudur. Tabii biz tercihen rafine edilmemiş undan yapılanları istiyoruz. Tam buğday, tam çavdar gibi. Bulgur, pirinç, makarna, kuru baklagillerde bu gruptandır.
4. grup: Sebze ve meyve. Vitamin ve mineralleri destekliyor. Yağ ve şeker ise
5. grup: Hayatımızdan çıkarmamamız gereken, ancak tüketirken miktarına özen göstermemiz gereken bir gruptur. Şeker, meyveden, ekmekten de alınabilir.

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu