Deri, 3 önemli işlevi yerine getirebilen harika bir insan parçasıdır.

Solunum

Deri solunum yapar yani, oksijen alır kar­bondioksit verir. Nitekim, oksijen alış verişinin bir bölümü deri kanalcıkları ile yapılır. Diğer taraftan, iç yağ bezleri ve ter bezleri yardımıyla, organizma tarafından üretilen, ve böylece iyi işlemesini engelleyen zehirli maddeleri eler ve dışarı atar. Bu toksinler gözenekler yoluyla dışarı atılır. Derinizin en yüksek düzeyde solunum yapabilmesi için, gözenekleri tıkayan Ölü hücreleri yok etmeniz gereklidir. Bu amaçla, krem gibi tatbik edilen ve kuruyunca çok kolay tek bir parça halinde çıkarılabilen maskeler kullanınız.

Koruma

Deri insan vücudunun ve diğer organların koruyucusudur. Sizi her türlü dış etkenlerden korur: güneş, rüzgâr, yağmur, soğuk, kir, mikrop, vb. İç ve dış zararlara karşı hızla ve kuvvetli olarak sebum ve ter üreterek tepki gösterir.

Estetik

Estetik derinin en çok bilinen, göze en çok çarpan rolüdür. Deri sağlık, gıda, temizlik durumunuzun, günlük bakımınızın, hayat tarzınızın, hepsinin birden bir yansımasıdır. Estetik uzmanları, sağlıksız bir derinin gözlemi sonucunda, bunun kökenindeki bozukluğu meydana çıkarabilir ve iyileştirebilirler. Deri, çeşitli şekillerle, iç sıkıntılarınızı ve taşkınlıklarınızı ortaya çıkarır. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz.

- Ergenlik sivilceleri, damarların genişlemesiyle yüzde meydana gelirler,

- Hormonal veya başka nedenlere bağlı ergenlikler,

- Alkol veya tütünün kötü etkileri,

- Kötü beslenme ve bunun sonucundaki bağırsaklarla ilgili problemler.

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu