Erkekte ortaya çıkan cinsel uyarılma bozukluğuna, yani peniste sertleşme olamamasına iktidarsızlık ya da "empotans" denir. Birincil empotansta, normal cinsel ilişki için yeterli ereksiyon hiçbir zaman olmamıştır. İkincil empotans ise, iktidarsızlığın sonradan ortaya çıkmasıdır. Bir de seçici iktidarsızlık denen durum vardır. Örneğin erkek eşiyle cinsel ilişki kuramaz, ama cinsel ilişki için para ödediği cinsel partner karşısında ereksiyon sorunu yoktur. Genç erişkin çağdaki erkeklerin %8-10'unda, 80 yaşın üstünde ki erkeklerin ise % 75'inde iktidarsızlığa rastlandığı, tüm erkeklerin %60'ında çoğunda da iktidarsızlık korkusu olduğu bildirilmektedir. Cinsiyet rollerinin katı, sınırlayıcı olduğu toplumlarda ereksiyon, erkek rolüyle özdeşleştirilmiştir. Bu nedenle iktidarsızlık böyle toplumlarda daha da yüksek oranlara ulaşmaktadır. Oysa ereksiyon, haz, mutluluk ve neşe verici, çok özel bir yaşantının sadece bir yönüdür. Unutmamalıdır ki "ereksiyon", "başarılan" değil, "başa gelen" bir yaşantıdır.
Nedenleri İktidarsızlık, ruhsal, bedensel ya da her ikisinin bir arada bulunduğu nedenlerle ortaya çıkabilir. Ancak ruhsal etmenler çok daha ağırlıklıdır. Bedensel yani organik nedenlerin bazıları şunlardır: Kalp, böbrek, karaciğer, akciğer hastalıkları, bazı hormon dengesizlikleri, nörolojik hastalıklar, alkol ve diğer bağımlılık yapıcı maddeler, zehirlenmeler, bazı hipertansiyon ve psikiyatri ilaçları. Ruhsal nedenlerin başında, erkeğin hem sevgi ve yakınlık, hem de cinsel arzu ve hazzı aynı kadınla yaşayamaması gelir. Bazı erkekler ancak "aşağı" buldukları kadınlarla cinsel ilişkiye girebilirler. Ayrıca ; kişinin cinsellikle ilgili suçlayıcı ve cezalandırıcı değer yargıları, karşı cinse yönelik güvensizlik, yetersizlik duyguları, cinsel bir eş olarak arzulanmama korkuları, iktidarsızlığa neden olabilir. Kişi ayrıca korku, kaygı, öfke, düşmanlık duyguları nedeniyle de iktidarsızlık sorunu yaşayabilir.
Tedavisi Öncelikle bir üroloji uzmanına başvurulmalı, iktidarsızlık nedeninin bedensel mi yoksa ruhsal mı olduğu belirlenmelidir. Kişide eğer sabah sertleşmesi, uyku sırasında ya da mastürbasyonla ereksiyon varsa, iktidarsızlık nedeninin ruhsal olduğuna karar verilir ve pahalı incelemelere gerek kalmaz. Sorunun ruhsal kaynaklı olduğuna karar verilirse, psikiyatrik yardım almak gerekir. Tedavide diğer cinsel işlev bozukluklarının da tedavisinde olduğu gibi, çift cinsel terapisi, bilişsel davranışçı psikoterapi, bireysel dinamik psikoterapi ve grup terapisi uygulanabilmektedir.

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu