Zamanla her kadının memesi sarkmaya başlar ve areolası genişler. Küçük ve sarkmış memelerde bazen sadece bir protez ile meme dik ve dolgun hale getirilebilir. Meme dokusu yeterli ancak sarkmış memelerde sarkmanın derecesine göre meme derisinde yapılacak eksiltme ile sorun giderilebilir. Göğüs Dikleştirme için bazen hem protez konması hem de meme derisinin daraltılması uygun olacaktır. Genellikle kadınlar dik bir memeye izsiz olarak kavuşmak ister. Ancak bu her zaman mümkün değildir. Her meme tipine ve istenen son şekle göre bir çok ameliyat tekniği vardır.Tüm ameliyat alternatifleri, sizin istekleriniz doğrultusunda size sunulacak ve belirlenecektir. Belki de meme ameliyatlarının planlaması en kompleks ve değişkene bağlı olan şekli Göğüs Dikleştirme ameliyatlarıdır. Bu nedenle isteklerinizi ve tüm tedavi alternatiflerini açıklıkla tartışmalısınız.

Göğüs Dikleştirme ameliyatı gelecekteki gebelikleri olumsuz etkileyecek özel riskler getirmez. Örneğin memeden süt emzirmeyi etkilemez. Ama şu bilinmelidir ki daha sonraki gebelikler sırasında meme derisi gerilecektir ve ameliyatla elde edilmiş olan iyi sonuçları olumsuz etkileyecektir.

CERRAHİ TEKNİK

Göğüs Dikleştirme ameliyatları meme şekli, büyüklüğü, sarkmanın derecesi, hastanın istekleri gibi birçok etken göz önünde bulundurularak bir çok farklı veya kombine tekniklerle yapılır. Ameliyat tipine göre genel ya da lokal anestezi kullanılabilir, hastane veya ofis ameliyathanesinde yapılabilir. Yine süresi 2-3 saat arasında değişebilir. Ben, eğer cilt daraltması gerekiyorsa vertikal skarlı( yani sadece meme altı dikey izin olduğu) Göğüs Dikleştirme tekniğini tercih ediyorum. Bu yöntem bir miktar iz bırakacaktır ama memenizin yeni aldığı şekil, sıkılık ve dikliği sizi memnun edecektir. İzler bir süre sonra neredeyse görünmez hale gelecektir. Eğer bir protez konacak ise yine meme tipine bağlı olarak meme dokusu altına ya da kas altına konabilir.

GÖĞÜS DİKLEŞTİRME AMELİYATI

Ameliyat süresi: 2-3 saat.

Anestezi şekli: Genel ya da sedasyon destekli lokal.

Yatış süresi: Aynı gün taburcu ya da 1 gün.

Ağrı: ilk 1-2 gün hafif derecede

Şişme-morarma: ilk 2-3 gün şişme, morluk nadiren

Pansuman: Drenler konmuşsa ertesi gün alınır, sargılar 5. gün çıkarılır ve 4-6 hafta kullanacağınız sütyene geçilir.

Dikişler: Genellikle alınması gereken dikiş olmaz

İşe dönüş: 2-3. gün.

İyileşme: 1. ayın sonunda spor ve yüzme dahil bir çok aktiviteyi yapabilirsiniz, meme son şeklini 6 ay civarında alır ve izleriniz solmaya devam eder

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu