Ramazanda oruç tutmak isteyen kalp, böbrek, şeker, karaciğer ve rahatsızlıkları devam eden mide hastalarının tedavilerini aksatacağından dolayı oruç tutmaları sakıncalıdır. Oruç tutmak isteyen fakat rahatsızlıkları devam eden hastaların oruca tutmaya başlamadan önce mutlaka bir doktor kontrolünden geçmeleri gerekmektedir.
Ramazan bu yıl aşırı sıcaklara rastladığından bu durum mide hastalarını daha olumsuz etkileyebilir.Mide problemleri ile sık karşılaşabilirler. Mide kanaması, ülserlerinin artması gibi istenmeyen durumlarla karşılaşmamaları için Ramazan başlamadan kontrolden geçmelerinde fayda vardır.
Bunun dışında genel olarak bol bol sıvı içilmesi gerekiyor. Özellikle iftardan sahura kadar geçen sürede. İftarda fazla miktarda yağlı yemekleri yememeleri öneriliyor. Oruçlarını açtıktan sonra, bir müddet dinlenip, yemeğe yavaş yavaş devam etmeleri öneriliyor. Yemeklerini daha çok sıvı niteliğindeki gıdalardan tercih etmeleri, kızartmalardan, yağlardan uzak durmaları gerekiyor. Ülser kanaması geçirmiş hastaların eğer şikayetleri devam ediyorsa kontrolden geçmeleri gerekir,ülseri tamamen iyileşmeyen hastaların ise oruç tutmaları tavsiye edilmiyor.

Kategoriler:
Etiketler:

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu