Gebelik döneminde hafif bir soğuk algınlığına yakalanmak büyük bir olasılıkla bebeğinize zarar vermeyecektir. Grip virüsünün bebeğe geçmesi ise sık rastlanan bir durum değildir. Ama bu hafif rahatsızlıkların daha ağır bir hastalığa (zatürre,bronşit) çevirmemesi için tedbir almanız gerekecektir. Özellikle grip gebelik döneminde önemsenmesi gereken bir hastalıktır. Gebelikte gribal enfeksiyonları önlemek için doktor tavsiyesiyle grip aşısı uygulanabilir. Gebelik döneminde görülen grip hastalığı için şu tavsiyelere uyunuz.
- Doktor tavsiyesi olmadan aspirin dahi kullanmayın. - Rahatsızlığı hissettiğniz anda hemen yatağa yatıp dinlenin. - Nefes almakta güçlük çekiyorsanız başınızı yastıkla destekleyin. Burun tıkanıklıkları için tuzlu su kullanabilirsiniz. - Aç kalmamaya kesinlikle özen gösterin. - Bol miktarda sıvı alın. - Ateşiniz varsa soğuk duş yapabilirsiniz. Hasta olduğunuz için sıkı giyinmeniz gerektiğini düşünmeyin,mümkün olduğunca az giyinin. - Boğaz ağrıları için gargara yapabilirsiniz. - Durumunuz ağırlaşırsa ya da gebeliğin son 3 ayında iseniz hemen doktorunuza başvurun.


Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu