Kaloriler Kaliteli, besleyici gıdalar yediğiniz sürece, gebeliğinizin ilk üç ayında kalori alımınızın değişmesi gerekmez. Son iki 3 aylık dönemde vücudunuz, günlük olarak, gebe olmadığınız zaman ihtiyaç duyacağınızdan yaklaşık 300 kalori daha fazlasına ihtiyaç duyar.
Protein Siz ve bebeğiniz, doğru doku gelişimini destekleyici bir besin öğesi olan proteine büyük ölçüde bağımlısınızdır. Gerekli olan fazladan proteini almak için günde 60 g protein tüketmeniz gerekir; bu sizin normal gereksinimlerinizden %20 ila %30 daha fazladır.
Yağ Yağ beslenmenizde önemlidir, çünkü bedeninizin birçok besin öğesini emmesine yardımcı olur. Yağ enerji için de önemlidir ve proteinin vücut geliştirici işlevler için ayrılmasını sağlar.
DHA Gebelik esnasında, dokozaheksaenoik asit (DHA) denilen yağ asidi beyin gelişimi için temel öneme sahiptir. Bebeğinizin yeterli miktarda DHA alması size bağlıdır.
Karbonhidratlar ve Lif İşlenmemiş tahıldan yapılan ekmekler, tahıl ürünleri, pirinç, yulaf ve makarna gibi kepekli ve lifli gıdalar size enerji sağladıkları için önemlidir.
Vitaminler ve Mineraller Hamile kadınların vitaminlerin ve minerallerin çoğuna olan gereksinimleri olağan zamanlardakinden daha yüksektir. Meyveler ve sebzeler, başka yiyeceklerde bulacağınızdan daha büyük çeşitlilikte vitaminler ve mineraller sağlar.
Folik asit Folik asit bebeğinizin sağlıklı gelişimi için kritik öneme sahiptir. Yeterli folik asit alımı, özellikle gebe kalınmadan önce ve gebeliğin ilk haftalarında, özellikle en ciddi doğum kusurları arasında yer alan nöral tüp kusurlarının (NTK'ların) önlenmesine yardımcı olabilir.
Demir Gebelik döneminde kan hacminde meydana gelen çarpıcı artış demir gereksinimlerinizi büyük ölçüde artırır. Demir, kanın sizin hücrelerinize ve bebeğinizin hücrelerine oksijen sağlayan kısmı olan hemoglobinin başta gelen bir bileşenidir.
Çinko Çinko sizin ve bebeğinizin sağlığı için önemlidir. Annede çinko eksikliği olması, gebelikte ve doğumda komplikasyonlara neden olabilir. Bebeklerde çinko düzeylerinin yetersiz olması, düşük kilolu doğumla ilişkilendirilmiştir.

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu