Doğum süreci ve doğumda sarf edilen çaba ile kaslarda ağrı olacaktır. Kalçalarınız ağrır ve şişer, epizyotomi uygulandıysa acıyabilir. Sezeryan olduysanız ya da tüplerinizi bağlattıysanız yaranız rahatsızlık verebilir.

Gerektiğinde hemşireyi çağırma düğmesini kullanın. Bebekle duygusal bağ kurmak amacıyla kendiniz ve eşiniz için farklı yollar deneyin. Kucağınıza aldığınız mucizeyi beslemek  biraz korkutucu görünse de çok kısa zamanda bu işi bir profesyonelce yapacaksınız.

Ağır kanama ya da vajinadan büyük kan pıhtılarının gelmesi bir probleme işaret edebilir. Yüksek veya düşük kan basıncı daha çok test yapmak için bir neden olabilir. Ağrı ilaçla hafiflemeli hatta geçmelidir, eğer hafifle­mezse hemşireye söyleyin. 38°C'nin üzerindeki ateş endişe etmenizi gerektirebilir. Ağlamanız veya duygusal davranmanız normaldir.

Bebeğe sosyal güvenlik numarası alabilmek için gerekli belgeleri isteyin. Belgeleri doldurun ve gönderildiğinden emin olun. Dinlenin, telefonunuzu kapatın ve ziyaretçilerin sınırlan­masını isteyin. Bebeğin doğumuyla 5-7,5 kilo vermiş olsanız bile geri kalan kiloları vermek biraz zaman alacak. Enerjinizi yüksek tutmak için ve emziriyorsanız süt üretimi için iyi beslenin. Doğum süreci, doğum ve bebekle geçirdiğiniz ilk birkaç saatle ilgili düşünce ve duygularınızı yazın. Eşinizi de aynısını yapması için teşvik edin. Bebek bakımı konusunda hastanedeki videoları izleyin. Personelden açıklama veya yardım isteyin.

Pediatrınızın ismini, adresini ve telefon numarasını alın. Sorular sorun ve hastanedeki hemşire­lerden ve personelden yardım alın. Eşinizden, size hastane odasının dışında bir yürüyüşe çıkarmasını isteyin. Bir aile olarak duygusal bağ kurmanız için kendinize, eşinize ve bebeğinize zaman ayırın.

Kategoriler:
Etiketler:

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu