Merdivenler evlerin gizli hikayelerini anlatır. Zaman içinde merdivenlerin de yenilenmeye ihtiyacı vardır. Merdivenlerinizi yenilerken karşılaşabileceğiniz 10 sorunu ve bu sorunları nasıl çözebileceğinizi biliyor musunuz?

Eski evleri en iyi anlatan merdivenleridir. Merdivenlerin kısa yapılmış olması evin yaşını belli eden göstergelerden biri. Çoğu evde ahşap merdiven öncelikli olarak tercih ediliyor. Metal merdivenler ise daha çok büyük evlerde kendini gösteriyor.

Benzer şekilde kiler, depo gibi alanlara açılan merdivenlerde de genellikle metalden yana seçim yapılıyor. Döküm merdivenler ise az olmakla birlikte evlerde kullanım alanı buluyor.

1. Eski bir ev aldığınızda ilk yapmanız gerekenlerden biri, merdiven trabzanlarını ve parmaklarını yenilemek, kırık dökük yerleri onarmaktır. Daha radikal değişiklikler yapmak istediğiniz zaman merdivenleri yeniden konumlandırabilir ya da baştan yaptırabilirsiniz.

2. Merdivenler çok dar ve dikse ciddi anlamda bir tadilat gerekebilir. Fakat yaptığınız tadilatın yapı düzenlemeleri çerçevesinde olmasına dikkat edin.

3. Taş merdivenlerin kenarları kırılmış ya da üzerlerinde oyuklar açılmış olabilir. Bunun için aynı ya da benzer türde malzeme bulabilir, merdivenlerinizi yenileyebilirsiniz. Merdivenleriniz işli taşlardan yapılmışsa iyi bir taş ustası bulabilirsiniz.

4. Taş merdivenler zamanla duvardan ayrılabilir. Bu gibi durumlarda yapı konusunda deneyimli mühendislerin desteği gerebilir. Merdiven üzerine serilen halılar genellikle kayma eğilimi gösterir. Bu sorunu çözmek için halıların kaymasını engelleyen ince plastik döşenebilir ya da yapıştırıcı kullanılabilir. Yapıştırıcıyı kullanmadan önce yüzeye gerçekten uyup uymayacağını test etmenizde fayda var.

5. Ahşap merdivenlerin çürümesi sıklıkla karşılaşılan bir diğer sorundur. Merdivenlerin havalanmasını sağlamak sorunu çözmekte başvurabileceğiniz bir yöntem. Ancak merdivenlerin yapısını öğrenmek açısından bir ustaya başvurmak da kalıcı çözümler üretmenizde etkili olabilir. www.kadincazayiflama.com

6. Eksik parmaklıkları tamamlamak için bir marangoza başvurabilirsiniz. Merdivenleriniz antika sayılıyorsa konusunda uzmanlaşmış bir ustaya danışmanızda fayda var.

7. Eğer merdivenleriniz gıcırdıyorsa ve çiviler yerinden oynadıysa montaj ustalarından yardım almayı deneyin.

8. Eğer ortam fazla nemli değil ve bu yüzden paslanma söz konusu olmuyorsa; metal malzemeler her zaman daha az sorun çıkarır. Metal merdivenler zamanla incelmeler yapabilir. Bunun için de yine yapı konusunda uzman bir mühendise başvurabilirsiniz.

9. Metal merdivenler konusunda karşılaşabileceğiniz en sık sorunlardan bir diğeri merdivenlerin boyasıdır. Eğer merdivenlere daha önce hiç boya uygulanmadıysa doğal hali ile bırakmayı tercih edin. Ancak daha önce boya uygulandıysa ve bu boya da düşük kalite ise boyayı sökerek metal üzerine uygulayabileceğiniz ince bir boya tercih edin.

10. Merdiveni yeniden konumlandırmak istiyorsanız mutlaka bir mimardan görüş almalı ve aynı zamanda yapı konusundaki düzenlemelere uyduğunuzdan emin olmalısınız.

Kaynak: mahmure

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu