Bazı insanlar tertemiz bir cilde sahipken, acaba neden birçok insanın yüzü sivilceleriyle dertte? Sorumuzun cevabı insanın kalıtımından kaynaklanır. Cilt güzelliği ve cilt sivilcelerini, bireyin  genetik kodlaması olan , hormon dengesinden ayrı bir şekilde incelemek mümkün değildir.
Akne ve sivilceye neden olan çok fazla etken sayılabilir. Kalıtım, hormonlar, çevre kirliliği,sinir, stres, ilaçlar, cilt bakım ürünleri, makyaj malzemeleri,beslenme, nemlilik derecesi. Ergenlik dönemine yaklaştığımızda, vücuttaki seksüel hormonların sayısında artış gözlenir. Bu seksüel hormonlar erkeklerde "testosteron ve androtesteron" bayanlarda ise "östrojen ve progesteron" dur.
Her erkeğin vücudunda biraz kadınlık hormonu,  her kadının vücudundada biraz erkeklik hormonu mevcuttur. Cilt güzelliğinin veya cilt sorunlarının sebebi erkeklik ve kadınlık hormonları arasındaki dengedir. Bu dengede sorun yaşayan bireylerin başı ciltleri ile derttedir. Androjen denilen erkeklik hormonları ciltteki yağ salgısının artmasının sebebidir. Akne ve sicilceleri başlatan en büyük sebep yağ salgısının artmasıdır.
Androjenlerde görülen bir artış cilt gözeneklerinin genişlemesi yoluyla sivilcelerin oluşumunu başlatır. Adet dönemlerinde kadın vücudundaki "progesteron" hormonu artış gösterir. Böylelikle vücut su toplamaya başlar, şişer, ter kokusu değişir. Östrojene oranla giderek artan progesteron hormonu sayısı, gözeneklerin büyümesine neden olduğu gibi, ciltteki yağlanma ve siyah nokta sayısının artmasınıda tetikler. Üstüne bir de bu dönemde sıkça gözlenen stres de eklenirse, sonuç olarak gözeneklerin genişlemesi daha yaygın bir hale gelir ve bu denklemin devamında cilt yağlandığı gibi sivilcelerimizde aşırı derecede artar.

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu