Ender Saraç ısırgan otunun faydalarını, kullanım alanlarını ve kullanım şeklini bu yazısında bildirmiştir.
Isırgan otu son zamanlarda hakkında en çok spekülasyon yapılan bitkilerdendir. Geleneksel olarak değişik amaçlarla kullanılan ısırgan otuyla ilgili yapılan çalışmalarda, bitki ekstresinin prostat ve idrar yolları sorunu yaşayan hastalara yardımcı olduğu, ve antiviral etkinlik gösterdiği görülmüştür. Isırgan otunun başığıklık sistemini güçlendirdiği, böbrek taşlarına karşı vücutta koruyucu önlemler aldığı kanıtlanmıştır. Ayrıca ısırgan otu idrar söktürücü olarakda kullanılır. Bununla beraber en önemli ve en eski kullanımı olan antitümör etkisiyle alakalı henüz bir kanıt bulunmamaştır. Isırgan otu içindeki yüksek demir oranı ile kemik iliğini uyarıcı etkiye ve kansızlığa karşıda faydalıdır.
Kullanımı: Isırgan tohumlarını öğütün ve aynı miktarda balla karıştırıp tüketin. Saklarken direkt güneş ışığını görmesini engelleyin. Isırgan otunun yaprakları çay olarak da kullanılabilir.
Önemli Noktalar: Isırgan otunun ekstrelerinin önerilen dozlarda kullanımı için bildirilmiş bir yan etkisi yoktur, ama çok düşük oranda, bazı kişilerde ciltte  alerjik reaksiyonlara yol açtığı görülmüştür. Isırgan ekstrelerinin, diklofenak içeren ilaçlarla birlikte kullanıldığında ilacın antiinflamatuar etkisini arttırdığı gözlemlenmiştir.

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu