Belki çok dikkat etmiyoruz oma vücudumuzun en çok kullanılan ve belki de en çok yıpranan organı eller.

Ellerinin değerini bil!

Günlük hayatımızda yemek yapmaktan bulaşık yıkamaya veya el becerisi gerektiren bir hobi uğraşına kadar pek çok alanda ellerimizi kullanryonjz. Dış etkenlere bu kadar açık olan ellerimiz, yeteri kadar koruyamazsak güzelliklerini kaybediyor. Daha da kötüsü yüzümüze ne kadar iyi bakarsak bakalım, eğer aynı ilgiyi ellerimize de göstermezsek yaşımızı da ele veriyorlar!

Ellerimizin üzerini kap!a)'an deri ince ve yağ bezi içermiyor. Buna karşılık avuç içlerimiz ter bezlerini barındırdıkları için daha kalın bir deriye sahip. Ellerimizin başlıca düşmanlarından biri. içinde bulunduğumuz mevsimi de düşünecek olursak soğuk. Ama yaz aylarındaki güneşi de ellerimize dost sanıyorsanız yanılıyorsunuz! Ellerimiz uzun süre güneş ışınlarına maruz kalırsa, halk arasında "yaşlılık lekeleri" denilen benler ve lekeler kaçınılmaz olu)'or. Buna karşılık kuru soğuk da ellerimizin nemini alan faktörlerden. Deniz suyu. rüzgâr, uzun süre toprakla ilgili işlerle uğraşmak ellerimizi hep yıpratıyor. Günlük yaşamda sıkça kullandığımız su ve deterjanlar da ellerimize yarami)'or! Ura temizlik içi kullanılan tüm maddeler ellerimizi kurutuyor. Bütün bunları önlemenin yolu ise ellerimizi sıkça kremlemekten. tıpkı yüzümüze olduğu gibi onlara da düzenli bakım uygulamaktan geçiyor.

Kuruluğa karşı tatlı badem yağı Özellikle içeriğinde tatlı badem yağı bulunan kremlerle ovmak ellere iyi geliyor. Tatlı badem yağı. cildi yumuşatıyor, tırnaklan esnetiyor. Aynca hafif ve hoş bir kokusu var. Aslında bir meyve olan tatlı badem sert. derimsi. donuk yeşil renkli kabuğa sahip. Badem çağla iken bu kabuk olgunlasryor ve sonra da dökülüyor. İnce kabuğun altında ise kalın ve sert bir kabuk bulunuyor. Yediğimiz, yağ olarak kullandığımız ve badem' olarak adlandırdığımrz çekirdek bu kabuğun içinde (Güzellik için faydalarının yanı sıra aynı zamanda salata ve yemeklerde de kullanılabiliyor! Hafif bir yağ olan badem yağı kolesterol içermiyor. Ellerinize badem yağıyla yapacağınız masaj için aşağıdaki önerilerimizi adım adım yapmanız gerekiyor.

1. Büyükçe bir kaba sıcak su koyun. Elinizi yumuşak bir sabunla yıkayın. (Su çok sıcak olmasın, ellerinizi daha da kurutabilir.) Ellerinizi yavaş yavaş yıkayın. Başparmaklarına avuç içlerinize bastırarak birkaç dakika ellerinize masaj yapın. Parmaklarınızı aşağıdan yukarıya doğru tek tek hafifçe sıkın. Sonra da ellerinizi durulayın ve kurulayın.
2. Elleriniz iyice kuruduktan sonra, tatlı badem yağı karışımını ellerinizin üstüne sürün. Düzgün bir tabaka halindeolmasına dikkat edin. Daha sonra aynı tabakayı parmaklannızjn üstünü örtecek şekilde sürün ve bu tabakayı 10 dakika kadar kurumaya bırakın.
3. 10 dakika sonra ellerinizi ılık suyla durulayın ya da nemli bir bezle silin...
4. El bakımınızı tamamlamak için son adımda tırnak bakımı geliyor. Tırnaklarınıza ve tırnak diplerinize bir tırnak merhemi sürün. Tırnaklanman üzerine ve tırnak aralanna bu merhemden sürerek masaj yapın. Tırnak merhemi özümsendikten sonra her iki elinize el kremi sürebilirsiniz.

Yaşlılık lekelerine buz terapisi Ellerdeki yaşlılık lekelerine karşı bazı maddeler öneriliyor. Bunlar hidrokinon. kojoik asit. alfa hidroksi asitler, A vitamini ve C vitamini. Bu maddeler, lekeleri önlemede kullanılabileceği gibi aynca lekelerin ton olarak açılmasına da yardımcı oluyor. Eğer ellerinizde bu tür lekeler oluşmuşsa daha radikal önlemler almanız gerekiyor. Bunlar arasında buz tedavisi ve ışık enerjisi uygulamaları geliyor. Bu tür uygulamalarda 7-10 gn arasında deride "kabuklanma' oluyor daha sonra kabuk döküldüğünde altından lekesiz cilt ortaya çıkıyor.

Eğer ellerinizin çok kuru olduğunu düşünüyorsanc fındık, avokado veya akşamsefası yağı ile karıştırılmış papatya veya gül yağı uygulayabilirsiniz. Yukarıda tarif etliğimiz masajla yapacağınız uygulama, ellerinizi yumuşacık yapacak.

Formsante Dergisi

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu