Yüksek verim, yeni fikirler üretmek, düzensiz çalışma saatlerine uyum sağlamak ve sorumluluk sahibi bir anne olmak. İş hayatının değişen kriterleri anneler için zorlu bir mücadele haline geldi.

Bir iş görüşmesine gittiğinizde ve "İş gezisine çıkacağınız zaman çocuğunuza kim bakacak?" sorusuyla karşılaştığınızda şaşırmayın. Birçok şirket, eleman alımı sırasında başvuranları eğitim ve tecrübelerinin yanı sıra artık özel hayatlarına göre de değerlendiriyor, özellikle de kadınları.

Bekarsanız ne zaman evlenmeyi, evliyseniz ne zaman çocuk sahibi olmayı düşündüğünüz işveren için büyük önem taşıyor. Bu duruma bir de sizin tarafınızdan bakalım. Çocuk sahibi olmak fikri sadece işvereni düşündürmüyor. Bir kadın olarak siz de önemli bir kararın eşiğindesiniz. Ya mesleğiniz ya da çocuk. En doğru çözüm; her ikisini birden idare etmeyi öğrenmek.

Tam hayalinizdeki işi bulmuşken hamile kaldınız. Ya da kariyerinizin en parlak günlerinde çocuk sahibi olmaya karar verdiniz. Çocuğuma iyi bir anne olabilecek miyim? Çocuğumla yeterince ilgilenebilecek miyim? Acaba işime eskisi kadar zaman ayırabilecek miyim? Çocuk sahibi olmam işime konsantre olmamı engeller mi? Listeyi uzatmak mümkün. Oysa işe olumlu tarafından bakmayı öğrenirseniz, anne olmanın işinize zarar vermenin aksine başarınızı artırabileceğini bile görebilirsiniz.

Amerikalı araştırmacılar bu konuda kolları sıvadı ve anne adayı ile anneleri yakından ilgilendiren sonuçlara vardı. Araştırmaya göre; çocuk sahibi kadınlar diğer çalışanlara göre daha başarılı oluyor. Bir çocuğuna bakıcı ayarlarken diğerini doktor randevusuna yetiştirip aynı zamanda doğumgünü partisi organizasyonu yapmak zorunda kalan anneler, bu yeteneklerini iş hayatlarında sergiliyor. Birçok işe birden konsantre ve hakim olmayı başaran anneler, iş hayatında da büyük ve çetrefilli organizasyonların altından kolayca kalkabiliyor.

Hiç kavga eden iki çocuğu ayırmak zorunda kaldınız mı? Laftan, sözden anlamayan iki çocuğu yatıştırabilen bir anne, iş arkadaşları veya müşterilerle yaşadığı sorunları da kolayca çözebiliyor. Anneler iyi birer dinleyicidir. Sonsuz sabırları vardır ve insana özgü olan hiçbir şey onlara yabancı değildir.

Uzmanlar hiçbir şeyin çocuklarla uğraşmak kadar stresli ve yorucu olmadığını belirtiyor. Stresle bir kez başetmeyi öğrendiniz mi hiçbir sorundan korkmanıza gerek kalmıyor. Anneler değişikliğe çabuk uyum sağlayabildikleri gibi, hızla da çözüm üretebiliyor.

Hiçbir anne öncelikle kendini düşünmez. Özel hayatta çocuklar ve aile daima ön plandadır. Onların rahatı yerindeyse, anne de rahat olur. İş hayatı için de aynı düşünce sistemi geçerli. Kendi egoları asla şirket politikasının önüne geçmez. Kadın, annelik görevi yerine kariyerine bıraktığı yerden devam etmek isterse, işe yüksek bir motivasyonla başlar. Çünkü evde olduğu gibi işte de başarılı olabileceğini kanıtlamak ister.

Kaynak: Haber7

Kategoriler:
Etiketler:

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu