Şeker hastalığı dünyada hızla yayılırken, Bilimadamlarının yaptığı bir araştırmada üzüm kabuğunun organları şekerin tahri-batından koruduğu tespit edildi.

Diyabete şifa doğadan geldi...

Siyah üzüm. Nefroloji ve Hipertansiyon Uzmanı Prof. Dr. Süleyman Türk, şeker hastalığının insanlığı tehdit eden bir hastalık olarak hızla yayılmakta olduğunu belirterek, üzüm kabuğunun organları şekerin tahribatından koruduğunu söyledi.

Prof. Dr. Türk, şeker hastalığı konusunda sevindirici bir sonuç içeren çalışmanın "Diabetes, Obesity and Metabolism" dergisinin Mart sayısında yayınlandığını söyledi.
DAMARLARI ONARIYOR"Peninsula Medical School" araştırmacıları tarafından yapılan çalışmada, şifanın yine doğada bulunan bir maddede olduğunun tespit edildiğini belirten Prof. Dr. Türk, siyah üzüm kabuğunda bol miktarda bulunan "resveratrol" isimli maddenin yüksek şeker nedeniyle tahrip olan damarları bu tahribattan koruduğunun tespit edildiğini ifade etti. Yüksek şekerin damar hücrelerini tahrip ederek organlarda hasara yol açtığını ve bu şekilde kalp, böbrek, beyin, göz ve sinir sisteminde yetersizliğe neden olduğunu kaydeden Prof. Dr. Türk, "Böbrekte oluşan hasar sebebiyle hastalar diyalize girmek zorunda kalmakta, kalp damarlarındaki hasar koroner bypass olmaya neden olmakta, sinir sistemindeki hasar yaşam kalitesinde düşmeye, beyin damarlarındaki hasar da beyin kanaması, beyin damarlarında tıkanmaya yol açarak felç oluşmasına, gözde meydana gelen tahribat da körlüğe yol açmaktadır" diye konuştu.

"Resveratrol" isimli maddenin üzüm kabuğu dışında kuruyemiş, yer fıstığı ve bazı tohumlarda da bol miktarda bulunduğunu belirten Prof. Dr. Türk, hastalıkların şifasının da doğada bulunduğunu sözlerine ekledi.

Yeni Şafak

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu