HİPERAKTİF ve DİKKAT EKSİKLİĞİ GÖRÜLEN ÇOCUKLAR
Anne babalar ve çevre tarafından  afacan, yaramaz,yerinde duramayan, haşarı, ele avuca sığmaz,kıpır kıpır diye nitelendirdikleri  çocukların bir kısmı aslında hiperaktif çocuklardır.Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu, erkek çocuklarında kız çocuklarına  oranla 3-6 kat daha fazla görülmektedir.Bu tip çocuklarda sürekli hareketlilik ile beraber dikkat eksikliği ve sinirli olma durumu sıklıkla görülmektedir. Dikkat eksikliği belirtileri : Dikkat eksikliği olan çocuklar herhangi bir iş üzerinde dikkatlerini uzun süre toparlayamazlar , başladıkları işlerin sonunu getirmekte güçlük çekerler , dikkat gerektiren günlük işleri yapmak istemezler , eşyalarını sık sık kaybederler , unutkanlıkları vardır, işlerini düzensiz ve dağınık yaparlar , genelde bir işten diğerine çok sık geçiş yaparlar, karşısındakini dinlememe ve sık sık konu değiştirme görülür, dikkatleri ilgisiz uyaranlarla sık sık dağılır, çalışmaları plansızdır , emirleri anlamakta güçlük çekerler, yaptıkları işlerde dikkatsizce hatalar yaparlar.
Hiperaktivite belirtileri : Çocukta yerinde duramama hali vardır, devamlı kıpır kıpırdırlar, yaşıtlarına göre hareketliliklerinde belirgin farklılık söz konusudur. Her şeye karışma , mobilyaların üzerinde gezme , ev içinde koşuşturma , bir iş yaparken sık sık ayağa kalkma gezinme halindedirler, karşısındakinin sözü bitmeden araya girerler, başkaları onların sözünü kesememekten yakınır,elleri ayakları kıpır kıpırdır, ellerinde sürekli bir şeylerle oynarlar, korkmadan düşünmeden tehlikeli işlere girme görülür, sakinlik isteyen grup içi etkinliklere katılmakta zorlanırlar, etraftaki insanlar tarafından sık sık hareketlilik konusunda uyarılırlar. Hiperaktivite ve dikkat eksikliği olan çocuklarda okul çağından önce ve okul çağında aşırı hareketlilik ve dikkat eksikliği belirgin olarak göze çarpmaktadır. Bu dikkat eksikliği ve hiperaktivite özellikleri her ortamda kendini belli etmektedir . Hiperaktif çocukların , özellikle okul döneminde göreceli bir başarısızlık ve sık sık öğretmeninden uyarı alma durumları görülmektedir. Çoğu zaman zekaları  normal hatta normalin üstünde olmasına rağmen derslerine  konsantre olamadıkları ve dikkat eksikliği olduğu için okulda başarısızlık görülür. Tedavi konusunda ilaç tedavisi gerekmektedir. Türkiyedeki mevcut ilaçlar ile dikkat eksikliği ve hiperaktivite semptomları büyük oranda kontrol altına alınabilmektedir. Gerekirse ilaç tedavisinin yanı sıra ek olarak pedagojik eğitim ile dikkat süresini artırma ve davranışçı yaklaşımlar vardır. İlaç tedavisinin ne kadar devam edeceğine klinik görünüm ve belirtilerin devam etmesine göre karar verilir.

Kategoriler:
Etiketler:

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu