Chlamydia (chlamydia enfeksyonu) tedavi edilebilir, bakteri yoluyla geçen, en yaygın cinsel ilişki yolu ile bulaşan hastalıktır. Eğer, tedavi edilmezse ileride çok ciddi sorunlara sebep olabilir. Kadınlarda rahimin enfekte olmasıdır. İdrar yolları, makat ve gözler, her iki cinste de enfekte olabilir. Enfeksiyonun belirtileri herhangi bir zamanda ortaya çıkabilir. Bu genelde bulaştıktan sonraki 1-3 hafta arasındadır. Ancak, belirtiler uzun bir süre ortaya çıkmayabilir. Cinsel yolla bulaşan Chlamydia trachomatis tespiti, in vitro amplifikasyon metodlarından LCR ile yapılabilmektedir. LCR'nin hassasiyeti kültüre veya serolojik testlere göre çok daha yüksektir.
Numune Çalışma için plastik kavanoza alınmış 15 ml ön idrar veya LCR için özel sürüntü gereklidir. Numune alındıktan sonra soğukta saklanmalı ve soğukta taşınmalıdır. Numune alındıktan sonra en kısa zamanda laboratuvarımıza ulaştırılmalıdır. Uzun süre oda sıcaklığında kalmış numuneler Chlamydia LCR çalışması için uygun değildir.

Kategoriler:
Etiketler:

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu