Baş dönmesi sık karşılaşılan bir sağlık problemidir. Bu tatsız ve bir o kadar da korkutucu sorun farklı sebeplerle ortaya çıkabilmektedir. En sık görülen sebebi orta-iç kulak bölgesindeki enfeksiyonlardır. Özellikle iç kulaktaki virüs enfeksiyonları çok ciddi bir baş dönmesi sorunu yaratabilmektedir.  "Oturma pozisyonunda ya da ayakta iken normal dengenin sağlanamaması hali" olarak tanımlayabileceğimiz baş dönmesi ne iyi ki çoğu zaman önemsiz nedenlerle ortaya çıkıyor ve kısa süre içinde kendiliğinden düzeliyor.
NASIL OLUŞUR Seyrek de olsa, baş dönmesi bazen ciddi bir nedenden de kaynaklanabilimektedir. Mesela kan basıncındaki ani düşmelerde beyne yetersiz kan ve oksijen gitmesi sonucunda baş dönmesi ortaya çıkmaktadır. Baş dönmesine sebep olan diğer ciddi durumlar arasında kalp kapakçığı hastalıkları (Aort darlığı), kalp krizleri, şiddetli hipertansiyon atakları ya da kritik düzeye inmiş kan basıncı durumları sayılabilir. Baş dönmesinin bir sebebi de iç kulakta yer alan denge organının iyi çalışmamasıdır. Denge mekanizması, göz hareketlerini de kontrol ettiğinden, vertigoda çevre dönüyormuş gibi de hissediliyor. Baş dönmesinin en sık görülen sebepleri arasında iç kulakta yerleşen virus enfeksiyonları gösteriliyor.
NEDENLERİ Baş dönmesinin pek çok nedeni var fakat en sık görülenleri şunlardır: Şiddetli ağrılar, Sık ve derin solunum yapılması, Baş ağrısı atakları, Yaralanmalar, Korku ve heyecan halleri, Kan basıncının aniden düşmesi, Öksürük nöbetleri, Uzun süreli yatar pozisyondan aniden ayağa kalkmak, İç kulağın viral enfeksiyonları, Psikolojik sorunlar, Beyin ve beyincik tümörleri, Fazla alkol almak, Boyundaki karotit sinüse baskı yapan durumlar (gömlek yakasının çok dar olması gibi), Sakinleştiriciler, bazı kalp ilaçları, antikonvülzanlar, aspirin, dilantin, narkotikler, tansiyon düşürücü gibi ilaçlar, Kalp atım hızının dakikada 30'dan daha az ya da 200'den daha fazla olması, Klasik migren atakları, Madde bağımlılığı, İlaç alerjileri, Ortakulak cerrahisi veya travmasını takiben, Kulak zarı yırtılması, kulak hastalıkları, Görme problemleri.
NE ZAMAN DOKTORA BAŞVURMALI Eğer baş dönmesi ile birlikte: Bilinç kaybı varsa, Oda ve eşyalar kişinin etrafında dönüyorsa, Baş dönmesi günlük aktiviteleri engelliyorsa, Baş dönmesi ilaç kullanımıyla birlikte başlamışsa, Göğüs ağrısı, uyuşukluk gibi bulgular varsa Beklenmeden doktora başvurmak gerekiyor. Baş dönmesi sorununuz birkaç saatten hele birgünden fazla sürerse mutlaka bir doktordan yardım isteyin.
Prof. Dr. Osman Müftüoğlu

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu