Yıl 1961.. 16 yaşında zeki ve çekici bir genç kız olan kadınlığa geçişin eşiğinde olan Jenny (Carey Mulligan); Londra'nın banliyölerinden Twickenham'daki odasında Juliette Greco şarkıları söyleyip daha özgür ve Gauloise kokulu bir hayatın hayallerini kurmaktadır.

Ergenliğin sıkıntılarında bunalmış her genç gibi Jenny de yetişkinliğe adım atmak için can atmaktadır. Okulunda oldukça başarılı bu genç kız, başaramadığı tek ders olan Latince'yi de sökerse babasının da öngördüğü gibi Oxford Üniversitesi'nde okuma hayallerini gerçekleştirecektir.

Yağmurlu bir Londra sabahında Jenny'nin rutin hayatı uygunsuz bir aşık olan 30 yaşlarındaki David (Peter Sarsgaard)'in gelişyle alaşağı olur. Şehirli ve zarif David, Jenny'nin okuldan kekeme flörtü Graham (Matthew Beard)'ı gözden düşürmekte ısrarlıdır. Kızın aşikar beğenisinden güven alarak Jenny'nin tutucu ailesi Jack (Alfred Molina) ve Marjorie (Cara Seymour)'ü de baştan çıkarır ve yaşça büyük ve Yahudi oluşu gibi dezavantajlarını görünmez hale getirmeyi başarır.

Kısa bir zaman içinde David Jenny'yi klasik konserler, arkadaş ve iş kontaktlarıyla geç yenen şık yemekler; arkadaşı Danny (Dominic Cooper) ve onun güzel ama aptal kızarkadaşı Helen (Rosamund Pike)'in de dahil olduğu ışıltılı yaşama sürükler.  David, Jenny'nin aldığı klasik eğitimi kendi anladığı şekliyle uyarlar ve onu havalı arabasıyla okulundan alıp sanat müzayedelerine, klüplere götürür.

C.S. Lewis ile tanıştırmak üzere, David, Jenny'yi Danny ve Helen ile beraber Oxford'a götürür. Biraz kompliman ve yalan sayesinde Jenny'nin ailesini de 17 yaşındaki biricik kızlarını doğumgününde Paris'e götürmek üzere ikna eder. David, "Helen Teyzesi"nin bir kez daha şaperon rolünü üstlenmesine ikna eder. Kızın ailesi Jenny'nin bekaretini kaybetmek için bu yer ve zamanı seçtiğinden haberdar değilllerdir elbette. Paris tam da Jenny'nin hayal ettiği gibidir, ve David'le sevişmek de..Twickenham'a dönüşte, Jenny'nin okuldan arkadaşları onun yeni sofistike halleri karşısında büyülenir fakat okul müdiresi (Emma Thompson) şaşkına dönmüş, İngilizce öğretmeni Bayan Stubbs (Olivia Williams) ise derin bir hayal kırıklığına uğramış ve Jenny'nin gün gibi açık yeteneklerinin ve yüksek eğitim şansının harcanmış olduğunu anlamışlardır. Ebeveynlerinin uzun zamandır gerçekleşmesini bekledikleri Oxford hayallerinden uzak olarak yeni bir hayata sürüklenmiştir. David Jenny'yi baştan mı yaratacaktır yoksa onun geleceğini mi mahvedecektir?

Yönetmen: Lone Scherfig

Senaryo: Lynn Barber, Nick Hornby

Müzik: Paul Englishby

Görüntü yönetmeni: John De Borman

Tür: Dram

Yapım: ABD 2008 95 dakika

Dil: İngilizce, Fransızca

Oyuncular: Emma Thompson, Rosamund Pike, Dominic Cooper, Peter Sarsgaard, Alfred Molina, Sally Hawkins, Olivia Williams.

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu