Vatanı Asya'dır. Maydanozgillerden; yarım metre kadar yükseklikte bir bitkidir. Yaprakları yuvarlak ve böbrek şeklindedir.

Anason (Anis)

Çiçekleri beyazdır; meyveleri küçüktür. Meyvelerinde "Anethol" vardır. Kokucu ve yakıcı lezzettedir. Temmuz ve ağustos aylarında toplanır.

Faydası: Hazmı kolaylaştırır. İştahsızlığı ve yemeklere karşı duyulan tiksintiyi giderir. Sindirimi kolaylaştırır, mide ve bağırsak gazlarını söktürür. İdrarı artırır. Tıkanıklıkları açıcıdır.Kusmaları ve ishali keser.

Aybaşı kanamalarının düzenli olmasını sağlar. Ancak, aybaşı kanamaları ve hamilelik döneminde kullanılmaz. Anne sütünü artırır. Sinirleri yatıştırır. Migren ağrılarını keser. Beyin yorgunluğunu giderir. Uyku verir. Kalbi kuvvetlendirir. Kan dolaşımının düzenli olmasını sağlar. Cinsel arzuları kamçılar.

Astım, nefes darlığı, balgam, ve bronşitte görülen şikayetleri giderir. Öksürüğü keser.Bronşit, nefes darlığı, astım, ağız kokusu giderir, uykusuzluğu önler.İltihap kurutucudur. Yaşlılarda meme sarkmasını önler.

Fazla miktarda kullanıldığı zaman uyuşukluk verir.

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu