Taylan Kümeliye göre ilk önce kilo durumunuzu saptamanız gereklidir, bunun için birçok internet sitesindeki hesaplama araçlarından faydalanabilirsiniz. Zayıf olduğunuz saptandı ise ve doktor tarafından başka bir rahatsızlığınız olmadığı size bildirildiyse burada yazılanlar sizin için yararlı olacaktır.
Toplumun çok az bir kısmını ilgilendiren zayıflık problemi konusunda yeterli çalışma yapılmamaktadır. Ayrıca zayıf insanların sağlıklı bir şekilde kilo almaları tahmin edildiği gibi kolay bir olayda değildir.
Aşrı şekilde kızartma, hamurişi, tatlı gibi bol kalorisi olan yiyecekleri günboyu tüketip sağlıklı bir şekilde kilo alamazsınız, temel besin maddelerini yeterli ve dengeli düzeyde tüketmeniz gerekir.
Kilo almak için sebze ve meyvelerden her gün 5 porsiyon yemeliyiz. Sebze ve meyveler doğal olmalıdır, yani dondurulmuş veya konserve sebze meyve olmamalıdır. Sebze ve meyvelerdeki antioksidanlar sizi bir çok hastalıktan ve kanserden koruyacaktır.
Süt ürünleri, kalsiyum, protein ve vitamin açısından zengin besinlerdir; süt içerek kalori miktarınızı kolay şekilde arttırabilirsiniz.Sütü sevmiyorsanız içine bir kaşık meyve püresi, meyveli yoğurt katabilirsiniz. Bol miktarda süt tüketmeye karar verdiyseniz, vücuttaki yağ dengesini bozmamak için az yağlı sütü tercih edin. Süt ürünlerindede az yağlı peyniri bol miktarda tüketin.
Kan ile alakalı bir sorun yaşamamak için her gün 2 porsiyon et (kırmızı, balık, tavuk) yemelisiniz. Et demir içeriği açısından çok zengin bir besindir. Ama 2 porsiyondan fazla et tüketmemelisiniz. Et yerine yumurta, kuru baklagiller tüketebilirsiniz. Ancak salam, sosis, sucuk, hamburger gibi aşırı yağlı ve bol kalorili yiyecekleri az seviyede yemelisiniz.
Gün içerisinde ara öğünleriniz olsun, bu kilo almanıza yardımcı olacaktır. Ancak bu öğünlerde bol kalorili, aşırı yağlı ve şekerli yiyecekleri çok  az tüketin. En önemlisi öğün atlamayın, iştahlı ve göz zevkinize hitap edecek yiyecekler hazırlayın. Unutmamalısınız ki kilo almak aşırı şekilde besin tüketerek değil, tam aksine dengeli düzenli beslenme ve egzersiz ile olur.

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Adınız:
Mesajınız:
 
© 2015 Şifalı Bitkiler Sitesi
Ücretsiz Web Sitesi