Yüz iskelet restorasyonu

Çene ucunun ve çene kemiğinin büyütme veya küçültmeleri, elmacık kemiği büyütme veya küçültme, alın bombeliğini artırma ya da azaltma, burun şekillendirme ameliyatları, üst çenenin ileri veya geri alınması, alt çenenin ileri veya geri alınması gibi ameliyatları sayabiliriz.

Çene ucu ameliyatları

Çeneniz alnınıza göre daha geride ve küçük olabilir. Biz bu durumu özellikle bize burun ameliyatı nedeniyle gelen hastalarda sık görüyoruz. Genellikle alt çene üst çeneye göre daha az gelişmiştir ve burun olduğundan büyük ve ileride görülür. Bu hastalarda burun ameliyatından sonra burun büyüklüğü göreceli olarak devam edecek ve hasta yeterince mutlu olmayacaktır. Eğer çenenin küçüklüğü dikkate alınmayarak burun aşırı küçültülecek olursa çok daha ucube bir görünüm ortaya çıkacak ve hasta mutsuz olacaktır. Ancak önce burun, olması gereken kadar düzeltilip, çene büyütülecek olursa, sonuç son derece mükemmel olacaktır. Çene büyütme işleminde kullanılacak en uygun materyal hastanın kendi dokularıdır. Bu nedenle çene küçüklüğü olan hastalara burun ameliyatı ile eş zamanlı çene büyütme ameliyatı öneriyoruz. Burundan çıkartılan fazla dokuları atmayıp hastanın çenesinde kullanıyoruz. Çene büyütmede burundan çıkartılan kemik ve kıkırdaklar kullanıldığı gibi yağ dokusu da kullanılmaktadır. Ancak en uygunu kemik ve kıkırdaklardır. Eğer çene alına göre daha ileride ve büyük ise, yüzün profili yine bozulacağı için çenenin küçültülmesi gerekir. Bu işlem basit bir çene ucu törpülenmesi ya da kemik osteotomileri şeklinde yapılabilir.

Elmacık kemiği ameliyatları

Çıkık elmacık kemikleri ve hafif çökük yanaklar kadın yüzüne çekicilik ve güzellik veren özelliklerdir. Çıkık elmacık kemiklerine kavuşmak için iki farklı yöntem uygulanabilir. Bunlardan birisi iskelet restorasyonudur. Tercihen ağız içinden girilerek elmacık kemiği üzerine tespit edilen protezler ile ya da yine hastanın kendi kemik ve kıkırdak dokusu ile elmacık kemiğinin büyütülmesi şeklinde olur. Bir diğeri yağ dokusu veya doku kokteyli ile elmacık kemiği üzerindeki dokuların doldurulup büyütülmesidir.

Yüz iskelet restorasyonu kimlere gerekir

Yüz iskeletinin yeniden yapılandırılması ameliyatları; çeşitli alt çene gelişme bozuklukları, üst çene ve orta yüz bozuklukları, alın ve göz çukurlarının bulunduğu üst yüz gelişme bozuklukları gibi doğumsal anormalliklerin yanında, estetik problem yaratan alın, burun, yüz ve çene orantısızlıklarının giderilmesinde ve kadından erkeğe veya erkekten kadına cinsiyet değişimi durumunda, seçilen cinsiyete uygun yüz özelliklerinin sağlanması amacıyla yapılır.

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu