Global piyasaların lider insan kaynakları danışmanlık firması Mercer, yönetim kurullarında kadınların sayı ve işlev olarak konumunu ortaya koyan bir araştırmaya imza attı. Avrupa Profesyonel Kadınlar Ağı (EuropeanPWN) adına Mercer tarafından yapılan araştırma Kurullarda Kadınlar-Dağları Yerinden Oynatmak adıyla kitaplaştırıldı. Araştırma, üst düzey kadın yöneticilerin yönetim kurullarındaki etkinlikleri hakkında önemli ipuçları veriyor.

Kadın yönetim kurulu üyesi oranı %11

Araştırma, Avrupa'nın lider şirketlerindeki 100 kadın ve 100 erkek üst düzey yönetici üzerinden yürütüldü. Kadın ve erkek yönetim kurulu üyelerinin formasyonlarından yönetim kurullarındaki pozisyonlarına kadar iki cinsin yönetim katındaki farklılıklarını ortaya koyan araştırmanın sonuçları, tüm dünya ile aynı anda Türkiye'de de yayınlandı. Araştırmanın en çarpıcı sonucu, Avrupalı şirketlerde yönetim kurullarında kadın üye oranının sadece yüzde 11′de kalmış olması.

Kadın yönetim kurulu başkanı oranı %8

Mercer araştırmasının sonuçlarına göre, en üst seviyedeki 100 kadının sadece %11′i yönetim kurullarında görev yapıyor. Bu oran erkeklerde %35. Mercer araştırmasına göre, Avrupa'nın lider şirketlerinde yönetim kurulu başkanı olarak görev yapan kadınların oranı sadece %8.

Bu hızla eşitsizlik ancak 2065′te giderilir

İş hayatındaki profesyonel kadınlar için Avrupa'nın 17 büyük şehrinde, yılda yaklaşık 600 organizasyon düzenleyen Avrupa Profesyonel Kadınlar Ağı tarafından Mercer'a yaptırılan araştırmayı kitaplaştıran Mirella Visser ve Annalisa Gigante'ın yorumları bu alanda yaşanan eşitsizliğin boyutu hakkında önemli bir fikir veriyor.

"Somut adımlar atılmazsa ve geleceğe dönük kararlar verilmezse kadın kurul üyelerinin mevcut büyüme hızıyla sayısal eşitliğin yakalanması 2065 yılını bulabilir. Şirketler ve kadın bireyler, organizasyonlarının gelişmesi için profesyonel kadınların becerilerini yakalamak ve bunlardan tam olarak yararlanmak için iş stratejileri geliştirmeliler."

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar:
Son Ziyaretler: