Yeni doğan bebekler genellikle 3-4 kilo arasındadır. Erkek bebekler kız bebeklere göre biraz daha ağırdır. Eğer bebeğiniz 4,5 kilodan fazla doğmuş ise ağır bebekler sınıfına girer.Bebeğiniz 2 kilonun altında doğmuşsa hafif bebekler sınıfındadır.Hamileliğin 40. haftasından önce doğan bebeklere ise prematüre bebek denir.Şimdi yeni doğan bebeklerin vücut hatlarını inceleyelim.
Deri:Yeni doğan bebeklerin rengi pembe-kırmızıdır. Bu  renk tonu derinin ince olmasından kaynaklanır. Yeni doğan bebeğin kan dolaşımı düzenli olmadığı için el ve ayakları mavi-mor görünür.Bebeklerin burun ve çevresinde görülebilen beyaz noktalar tam olarak faaliyete geçmeyen ter bezlerindendir.Yeni doğan bebeklerin ilk günlerde derisi soyulabilir.Nemlendiriciler sayesinde bu durum önlenebilir.
Saç: Yeni doğan bebeklerin saç miktarları birbirinden farklıdır. Genelde doğum esnasında saçlar dökülür. Vücutta kalan siyah tüyler ise zamanla dökülür.
Baş: Doğum sırasındaki travmalara bağlı olarak bebeklerin başında hafif şekil bozuklukları oluşabilir. Bunlar bebeğin sağlıksız olduğu anlamına gelmez.Bıngıldaklar kafa kemiklerinin birleşmedigi yerlerdir. Bıngıldaklar temasla hasar görmez. Bıngıldak içeri doğru basık görünüyorsa bebek susuz kalmış olabilir. Bıngıldak dışa doğru çıkık ve bebek ağlamıyorsa, bu hastalık göstergesi olabilir ve bebeği doktora göstermek gerekir.
Göz: Yeni doğan bebeklerde ilk  günler şaşılık normaldir. Böyle bir durum varsa 6. Ayda düzelir.
Ağız: Bebeklerin dili altındaki dokudan dolayı erişkinlere göre hareketsizdir. Bu durum zamanla düzelir.Bebeği 1. yaş gününe kadar dil tamamen hareket etmeye başlar.Bebek annesini emdiği sürece üst dudağında kabarcıklar görülebilir.Ayrıca besin olarak sadece anne sütü alan bebeklerin dilinin beyaz olması normaldir.
Memeler: Yeni doğan bebeklerin memelerin şişkin olması hormonlarla ilgilidir. Bazen memelerden az miktarda süt benzeri salgı gelebilir. Bu gibi durumlarda memeleri kesinlikle sıkmamalısınız.
Cinsel organlar: Yeni doğan bebeklerin cinsel organları hormonların etkisiyle büyük görünebilir. Ayrıca cinsel organda kızarıklık, şekil değişiklikleri bulunabilir. Bu gibi durumlarda aksilik varsa ilk kontrol esnasında doktorunuz sizi zaten bilgilendirecektir.

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu