Venedik için "Rüya Şehir" demek yanlış olmaz herhalde. Gondollarla yapılan geziler, büyüleyici köprüleri, kanalları, mimarisi, kendine has güzellikleri ile "Su Şehri'ne" hoş geldiniz.San Marco Kilisesi

Herkesin hayatı boyunca en az bir kere olsun gitmeyi istediği bir şehirdir Venedik  Tarihi 5. yüzyıla dayanan şehir, 987 yılında "Dünya Kültür Mirası" olarak kabul edilmiş ve tamamen koruma altına alınmıştır.

Venedik deyince ilk akla gelen gondol sefaları ise, turistik bir kavram gibi görünse de aslında bu Venediklilerin yaşam tarzıdır. Ulaşım için kullanmak zorunda oldukları bir araçtır. Gondolculuk ise, babadan oğla kalan şanlı bir meslektir. Venedik geziniz için öncelikle "San Marco Meydanı'nı" gezmelisiniz. Venedik'in kalbi burada atıyor sanki. Venedik'te yaşayan halkın ve turistlerin buluşma noktasıdır.

San Marko Kilisesi: Kilisenin tavanında ki mozaiklerin altın tozundan yapılmış olması nedeni ile buraya "Altın Kilise" denilmektedir. Meydana adını veren kilisede ise haçlı seferleri sırasında alınan bronz atlar sergileniyor.

Çan kulesi Kampalin: Eğer Venedik'i birde tepeden görmek isterseniz, Çan Kulesi'ne çıkmalısınız. 99 metre olan bu kuleden Venedik'i seyretmek çok keyifli olacaktır.

Rialto Köprüsü: Bu köprü, iki yakayı birbirine bağlamakla kalmanın dışında çok eğlenceli ve cıvıl cıvıl bir mekandır. "Antonio Da Ponte" adında bir mimar tarafından yeniden onarıldığında ortadan açılarak büyük deniz araçlarının geçmesi sağlanmış, yapımı sırasında köprüye dükkanlar eklenmiş ve şu günlerde de, bu dükkanlar çok gözde bir alışveriş merkezi haline gelmiştir. Ayrıca Rialto Köprüsü'nün üzerinden görünen Büyük Kanal manzarası da harikadır.

Venedik'te hiçbir şey yapmasanız bile sıkılmadan rahatlıkla bir tatil geçirebilirsiniz. İllaki tarihi yerlerini gezmek, galerini görmek değil.. bu şehrin huzuru, kargaşadan uzaklığı, romantizmi size en heyecanlı geçirdiğiniz tatilden bile daha keyifli gelecektir.

NE YESEK

Venedik'te nerede yemek yenir sorusuna kesinlikle cevabımız; "kanalın manzarası eşliğinde" olacaktır. Köprülerin üzerinde yürürken elinizde bir tost, gondolla dolaşırken bir sandviç.. ne olursa olsun, ama manzaranız eksik olmasın. Mükemmel görüntüye kendinizi kaptırmak bir yana, mükemmel yemekler bir yana tabii ki. İtalya'da olduğunuza göre, Venedik'e özel olan çikolata ve capuccino keyfine ne dersiniz?

Venedik usulü biftek, yanında enginar ya da ıstakoz, ahtapot ve balık gibi deniz ürünleri gerçekten lezzetli yemekleri arasındadır. Venedik'te, San Marko Meydanı'nda bir kahve yudumlayabilir ya da Venedik'in arka sokaklarında gezerken keşfedebileceğiniz bir lokantada yöresel yemeklerin tadına bakabilirsiniz.

NE ALSAK

Venedik'te alabileceğiniz şey, tabiiki de maske.. Size koleksiyon yaptıracak kadar özel bir zevk haline dönüştürebilecek olan, karnavallarda kullanılan farklı yüz ifadelerini simgeleyen renk renk farklı biçimlerde maskeler.

Venedik'te alışveriş için sadece maske yok tabii ki.. Rialto Köprüsü'nde bulunan birçok dükkanda hediyelik eşya satın alabilirsiniz. San Marko Meydanı'nda aradığınız her türlü şeyi bulabilirsiniz. Yalnız meydanda genel anlamda pahalı mağazalara vardır. Siz en iyisi Venedik'in dar sokaklarında bir keşfe çıkın ve burada bulunan dükkanlarda maskeler, küçük objeler, deri ve kristalden oluşan birçok ürünü satın alın. www.kadincazayiflama.com

EĞLENCE ZAMANI

Venedik eğlenebilmek için güzel mekanlar bulabileceğiniz hiç kuşkusuz. Meydanda bulunan kafelerde geçireceğiniz keyifli geceler sizi bekliyor. Venedik tatiliniz eğer özel bir güne denk gelirse hayatınızın en keyifli tatillerinden birini yaşayacaksınız demektir. Venedik, özel günler konusunda çok eğlenceli şehirlerden birisidir. Yolculuk tarihiniz eylül ayına denk gelirse, Venedik Film Festivali düzenleniyor. Ama asıl özel olan karnaval zamanlarıdır.

Karnaval: Venedik Karnaval'ı en 500 yıldan bu yana yapılmaktadır. İnsanların maskelerle dolaşmalarının bir nedeni ise, sosyal statüleri ortadan kaldırarak eğlenmektir. Eğer havada sis varsa şanlısınız, çünkü; sabaha karşı kostümleri ile insanların gondolla gezi yaptıklarını izlemek büyüleyici bir görüntü olacaktır.

Şubat ayında düzenlenen karnaval çok renkli ve çok eğlencelidir. Açık havada düzenlenen karnaval soğuğa rağmen rengarenk bir şölen gibi geçmektedir. San Marco Meydan'ı bir şölen alanına dönüşüyor. Bir yanda San Marco'nun görkemli kubbeleri, bir yanda Dükler Sarayı, bir yanda Kampanil(Çan Kulesi) ve kanalın durgun sularına yansıyan rengarenk kostümlerin görüntüsü eşliğinde adeta rüya gibi. Maskeleri mağazalarının haricinde karnaval zamanında bir çok yere rastlayabileceğiniz, seyyar satıcılardan satın alabilirsiniz. Zamanla bu maskelerin ifadelerinin ne anlama geldiklerini öğrendiğinizde, maske satın almak size daha çok keyif vermeye başlayacaktır.

Sonraki
Sonraki Konu:
Abajur Modelleri

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu