New York da, gezmek için çok fazla alternatifiniz var. Caddeler, sokaklar, modern gökdelenler, Central Park, Chrysler Binası, Rockafeller Center, Empire State Building, müzeler, St. Patrick's Kadetrali, Özgürlük Anıtı, film stüdyoları, Çin Mahallesi, Harlem, köprüler ve bu bölgelerde, sokaklarda, caddelerde bulunan reklam afişleri, ışıklı neonlar. Yaşanan yoğun bir kalabalık, koşuşturan insanlar, her an bir kafede, restoranda sokak köşesinde bir ünlüyle karşılaşma heyecanı. Bir yanda sokak satıcıları, evsizler, dilenciler. Bir yanda son model arabalar limuzinler, zenginlik, şaşa, gösteriş. Her renkten her dilden insanı içinde barındıran, "uyumayan şehir" yakıştırması yapılan ve bu yakıştırmaya uymak için sürekli eğlenen, dans eden, cıvıl cıvıl, renkli ve hareketli bir şehir.

Özgürlük Anıtı: New York'un değil Amerika'nın simgesi haline gelmiş olan, Özgürlük Anıtı, 1886 yılında halka açıldı. Anıt 45 m boyundadır. Liberty Adası'nda bulunan anıta, Battery Parkta ki, South Ferry iskelesinden gemiler her yarım saatte bir kalkıyor. Özgülük Anıtı'nı uzaktan görmekle yetinmeyen hatta üşenmeden 354 basamak çıkıp New York'un manzarasını birde buradan seyredin.

Central Park: New York'un kalabalığının içinde derin bir nefes almak için uğrayabileceğiniz bir yer. İçerisinde üç büyük göl bulunan Central Park da, kitap okuyabilir, güneşlenebilir, bisiklete binebilir, buz pateni yapabilir, kafelerde kahvelerinizi yudumlayabilirsiniz. Parkta beli zamanlarda yapılan çeşitli sergiler, konserler ve etkinlikler katılabilirsiniz. Bütün bunlar Central Park'ın sadece çimlerden oluşan bir park olmadığını ispatlamaz mı?

Çin Mahallesi: Çin Mahallesi New York'ta uğrayabileceğiniz yerlerden bir tanesi. Bu bölgede alışveriş yapabileceğiniz küçük pazarların bulunması ve bu pazarlardan alacağınız ürünlerin diğer mağazalara göre gayet ucuz olması ile ünlenmiş bir mahalledir. Ayrıca burada Çin yemeklerinin bir çok çeşidini bulabileceğiniz restoranlarda mevcut.  www.kadincazayiflama.com

Harlem: New York'ta efsaneleşmiş olan bir diğer mahalle ise Harlem'dir. Sadece zencilerin oturduğu bir mahalle olan Harlem'de, basketbol sahaları, duvarlara yazılmış yazılar, yol kenarların park etmiş arabalardan çıkan son ses müzik sesleri ile Harlem New York'ta ziyaret edebileceğiniz mekanların arasında yer alıyor.

Empire State Building: 1931 yılında yapımı tamamlanan bina ilk inşa edildiğinde dünyanın en yüksek gökdeleniymiş, zamanla yapılan yeni binalar sayesinde, dünyanın en yüksek binası olma özelliğini kaybetmiş fakat 86. katından görünen büyüleyici New York manzarası sayesinde dünyanın en meşhur gökdeleni olma özelliğini hala korumaktadır. Özellikle gökdelene gece çıkarsanız, ışıklarla süslenmiş New York'a bir kez daha hayran kalabilirsiniz.

Time Meydanı: Bu cadde New York'un atardamarı olarak nitelendiriliyor. Bu meydan 19. yüzyılın sonlarında hırsızlara ve yan kesicilere ev sahipliği yapan bir bataklıkmış. Zamanla evrim geçiren, değişen, kılıktan kılığa giren Time Meydanı'nı son yıllarda ışıklı panolar, reklam afişleri, her dilden her renkten insanın bir arada yaşadığı bir meydan olup çıkmış. Kafeler, restoranlar, alışveriş yapabileceğiniz mağazaları ile kalabalık, yoğun ve cıvıl cıvıl bir yer olmuş. Yazar ve gezgin Mehmet Yaşin'in dediği gibi "omuz omuza bir meydan"

Soho: Güneyinde Manhattan adası, kuzeyinde Greenwich Village, bir yanı Chinetown ve Little İtaly'e uzanan bir bölge. Bu bölge eskiden bir sanayi cennetiymiş. İşyerleri yavaş yavaş bu bölgeyi terke edince, sanatçılar keşfetmeye başlamış ve zamanla bu bölge bir sanayi cenneti olmaktan çıkıp, kültür ve sanat merkezi olma yolunda dev adımlarla yürümeye başlamış. En ünlü resim galerileri, restoranları, alışveriş merkezleri, caz kulüpleri ile New York'un yoğun koşuşturmasından uzaklaşıp sakin sakin caddelerde, dolaşabileceğiniz bir bölge.

Beşinci Cadde: New York'un en pahalı caddesi olarak ünlenmiştir. Markaların vitrinleri süslediği, en lüks kafelerde bir bardak kahve içmek için saatlerce sıra bekleme telaşı, caddelerde dolaşan son model arabalarla klasik New York manzaralarını görebileceğiniz bir cadde.

Brooklyn Köprüsü: 1883 yılında hizmete açılan bu köprü, Manhattan ile Brooklyn'i bağlayan bir köprü olmanın sınırlarını çoktan aşmıştır. Bu köprü sadece taşıtlara özel olan bir köprü değildir. Aynı zamanda yayalar içinde yürüme yeri, bisiklet kullanıcılarına özel yolları ile başka bir özellik katar New York'a. Sizde New York'tayken Brooklyn Köprüsü'nden yürüyerek karşıya geçin ve göreceğiniz manzaraya hayran kalın.

Metropolitan Sanat Müzesi: 1870 yılında kurulmuş olan bu müze 5th Avenue, 57. Caddesi'nde bulunmaktadır. Yaklaşık iki milyondan fazla ve farklı eserle dünyanın en büyük sanat müzesidir.

Modern sanat müzesi: New York'ta ismi MOMA olarak da bilinmektedir. Bir çok değişik kültürlerin eserlerinin bir arada bulmasının dışında, Van Gogh, Picasso gibi dünyaca ünlü sanatçıların eserlerini de bünyesinde barındırmaktadır.

American Museum of Natural History: Dünyanın en kapsamlı doğal müzesidir. Müzenin içerisinde en ilgi çeken dinozorların bulunduğu bölümlerdir. Ayrıca müzede, zamanını yakalayabilirseniz değişik konularda yapılan faaliyetlere ve açılan sergileri ziyaret edebilirsiniz.

NE YESEK

New York da yemek kültürü adına değişik lezzetler tatmanın dışında, daha çok kafe ve restoranların dekorasyonları ilginizi çekecektir. Dünyaca ünlü kafelerin bulunduğu sokak ve caddelerde, bir yandan etrafınızda koşuşturan insanları seyredebilir, bir yandan da yemeğinizi yiyebilirsiniz. Hard Rock Cafe, Harley Davidson, Planet Hollywood. Dünyaca ünlü bu mekanlarda yemek yemek için biraz parayı gözden çıkartmanız gerekecek. Planet Hollywood da, ünlülerin mumyalanmış el izlerini görme sansını da kaçırmayın.

New York'ta bir çok mekanda dünya mutfaklarının değişik lezzetlerinin tadına bakabilirsiniz. Ancak New York'a özel olan sokakta satılan sosisli sandviç (Frank) yemeden dönmeyin.

Soho, Tribeca =TRIangle BElow CAnal ( kanalın altındaki üçgen ), Time Meydanı, 5. Cadde Manhattan'ın bütün sokaklarında bulunan restoranlarda dünya mutfaklarından seçenekler sunuluyor. Çin Mahallesinde enfes çin yemekleri, Little Italy de ise İtalyan mutfağının leziz yemeklerinin ve şaraplarının tadına bakabilirsiniz.

NE ALSAK

Alışveriş kelimesi, yoğun, ışıl ışıl, uyumayan şehre yakışan en güzel kelimelerden biridir. Lüks, şaşa, zenginlik simgesi olan bir çok mağazayı New York'ta bulabilirsiniz. New York'ta alışveriş genel anlamda bir kaç kalıpta toplanabilir. Marka, dünyaca ünlü tasarımlar, son teknoloji ile yapılmış ürünler, ışıl ışıl renkli, cıvıl cıvıl vitrinler, sanki bir müze görünümünde olan mağazaların iç dekorasyonları ile New York'ta alışveriş bambaşka bir keyiftir.

New York'ta alışveriş için aradığınız dünyaca ünü markalar, 5. Avenue Caddesi, Soho, Little Italy, Time Meydanı gibi New York'a özellik katan caddelerde bulunuyor.

Eğer elektronik eşya almak isterseniz, kesinlikle gitmeniz gereken yer, Çin Mahallesi olmalıdır. Burada aradığınız bir çok elektronik eşyayı, diğer mağazalara nazaran daha uygun fiyatlara bulabilirsiniz. Elektronik ve bilgisayar mağazaları zinciri olan Comp USA'nın şubelerinde de uygun fiyatlara güzel modeller bulabilirsiniz.

New York'un ünlü sokaklarında bulunan mağazalardan alışveriş yapmak yerine daha uygun fiyatlara bir şeyler arıyorsanız, gitmeniz gereken yer, Çin Mahallesi olacaktır. Bu mahallede sadece elektronik eşyalar yok. Kurulan küçük pazarlarda bir çok değişik objeyi bir arada bulabilmeniz mümkün. Ve bir ayrıntı daha, uygun fiyatlara iyi ve kaliteli bir şeyler arıyorsanız, New York'un ünlü caddelerinin ara sokaklarında bulunan küçük butiklere bakmayı ihmal etmeyin.

EĞLENCE ZAMANI

New York'un eğlence ve gece hayatını anlatmak için "uyumayan şehir" yakıştırması çok doğru bir tercih. New York'ta insanlar eğlenmek için kendilerine bir çok neden bulmuş ve bunu zamanla hayatlarının merkezine oturtup, bir yaşam tarzı haline getirmişlerdir.

New York'ta yılın bir çok zamanlarında özel ve önemli günler kutlanır. Özellikle yeni yılda Times Square'de yapılan kutlamalar dünyaca ün salmıştır. 5 th Avenue'de yapılan St. Patrick Günü, Amerika'nın kurtuluşu gibi önemli günler New York'un hareketli ve ışıl ışıl olan gecelerine bir özellik daha katmaktadır.

Özel günlerin haricinde New York'un gece hayatı her zaman hızlı ve hareketlidir. New York'ta eğer bir restoranı, kafeyi, veya mekanı ismi ile arıyorsanız; gideceğiniz yerin cadde ya da sokak ismini de bilmeniz gerekmektedir. New York'ta, ışıklı tabelalar, neonlarlar, her yerden gelen müzik sesleri ile farklı mekanlarda, farklı tatlar bulabilirsiniz. Manhattan'da, Broadway'de, Time Meydanı'nda, 5. Cadde'de, West Village ve çevresinde, New York'u New York yapan bazı isimler, markalaşmış mekanlar vardır.

Hard Rock Cafe: İşte size New York'un bir klasiği daha, Türkiye'de de bir çok şubesi olan bu cafede genellikle rock müzik yapılmaktadır. Eğlencenin sınırsız olarak yaşandığı bu mekanda bir diğer özellik ise ünlülerin giysi ve aksesuarlarının sergilenmesidir.

Planet Hollywood, Harley Davidson gibi isimlerine çokta yabancı olmadığımız mekanlar New York'un atar damarı gibidir. Bu mekanlarda eğer filmlerde gördünüz bir ünlüyü görürseniz şaşırmayın.

Ancak biraz genele inersek ilk olarak müzik kültüründen bahsetmek gerekir. New York da müzik kavramı, caz ve blues anlamına gelir. New York'ta bir çok mekanda, dünyaca ünlü sanatçıları dinleyebileceğiniz klüp ve müzikholleri bulabilirsiniz.

Warner Bros'un Six Flags: Dünyanın en hızlı "Roller Coaster"larına sahip, eğlence parkıdır. Biraz uçuk bir eğlence tarzı olduğu söylenebilir

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu