SAÇTA CANSIZLAŞMA-SÖNÜK KALMA

Özellikle stres ve yoğun rejim dönemlerinde vitamin ve mineral eksikliği, güneş, klorlu su, aşırı sıcak uygulama gibi dış etkenler, çeşitli hastalıklar ve hormonal değişiklikler gibi pek çok sebeple saçlar canlılığını kaybedebilir. Saçlarda cansızlaşma görüldüğünde bu sebepler araştırılmalı ve ortadan kaldırılmalıdır. Net bir sebep bulunamıyorsa uzmanın fikri alınmalı ve bilimsel araştırmalar yapılmalıdır.

SAÇ DERİSİNDE KAŞINTI

Saçlı deride kaşıntı yapan birçok faktör vardır bunlar; mantar, kıl dibi iltihapları, sivilce, kepek, aşırı yağlılık,kuruluk,yıkama sıklığı(çok sık veya çok seyrek),kullanılan ürünlere hassasiyet,allerji olabilir. Sebep bulunabiliyorsa önlenmeli veya dermatoloji uzmanının görüşü alınmalıdır.

SAÇLARDA KABARMA-ELEKTİRİKLENME

Saçların kabarması çoğunlukla statik elektriklenmeden kaynaklanmaktadır ama saç teli kalınlığı, saçın sıklığı, saçın çıkış açısı, yıkama suyunun sertliği ve kullanılan şampuan gibi birçok faktörde etkili olabilmektedir.Yapılacak en güzel şey bu konuda etkili bir şampuan ve saç kremi kullanmaktır.(İlker Yavrutürk Kuaför salonumuzda en çok karşılaştığımız soru)

SAÇ KEPEKLENMESİ

Cilt 7 kattan oluşan ve sürekli olarak alttan yenisi geldikçe en üstteki dökülen aktif bir organdır ve vücudun her tarafında böyledir.Cildin bu yenilenmesi en üstteki tabakanın daha büyük parçalar halinde olduğunda kepek olarak karşımıza çıkar.Yeterince sık yıkanmaması ve yetersiz durulama kepeklenmeyi artıran faktörlerdir.Uygun kepek önleyici bir şampuan genellikle yeterli olmaktadır. www.kadincazayiflama.com

Kepek oluşumuna sebep olan diğer bir sebep saçlı deride mantar oluşmasıdır bu durumda farklı bir tedavi gerekebilir bunun için dermatoloji uzmanına muayene olmak en uygun davranış olacaktır. Kepek problemi olan kişide saç derisi dışında kaş, şakak, alın gibi bölgelerde kızarıklıkla birlikte oluşan kepeğimsi döküntüler varsa, bu kişinin kepekten ayrı bir problemi olabileceğinden doktora başvurması doğru olur.

SAÇ UÇLARINDA KIRILMA

Saçınız nemli halde iken geniş dişli bir tarak kullanarak saçınızı tarayın. Tarama hafif hareketlerle uçlardan başlayıp açıldıkça yukarı doğru çıkarak yapılmalıdır. Bu şekilde saçlarınızı kırıklardan korursunuz. Geniş dişli, diş aralıkları açık ve saçın takılabileceği pürüzler olmayan tarak tercih edilmelidir. Fırça tercih ederken baş derinizi çizmeyecek şekilde kıl uçları yuvarlatılmış olanları tercih ediniz. Fırça kullanırken saçlarınızı yıpratacak sert hareketlerden kaçınmanız tavsiye edilir. Saçlarınızı önce uygun bir tarak yardımı ile tarayıp açtıktan sonra gerekiyorsa fırçalayınız.Yada SAlonumuzda uyguladığımız Sıcak Maks ile Saç uçlarınızı kestirin kurtulun….

SAÇLARDA KURULUK

Saçlarda kuruluk yapısal bir sorundur.Yağ salgısının azaldığı durumda ortaya çıkar.Sabun sık görülen kurutma sebeplerindendir.Kuru saçlara uygun şampuan ve saç kremleri kullanılmalıdır. Ayrıca saçları besleyici maskeler uygulanabilir.

SAÇLARDA MATLAŞMA

Saç parlaklığı ışığı yansıtan dış yüzeyinin pürüzsüzlüğüne bağlı olarak değişir.Saç telini yıpratan güneş ışığı,rüzgar,duman ve toz gibi çevresel faktörler matlığın en önemli sebepleridir.Ayrıca boya,röfle, perma gibi kimyasal madde kullanılarak yapılan işlemler sonucunda yıpranır ve parlaklığını kaybeder.Matlıktan korunmak için gerekenler yapılmalı kurtulmak içinde uygun şampuan kullanılmalıdır.

SAÇTA AŞIRI YAĞLANMA

Saçta yağlılık yaşa,cinsiyete ve kişinin genetik yapısına bağlıdır.Ergenlik döneminde artmaya başlayan yağ salgısı gençlik yılları boyunca devam eder.Azda olsa yağlı beslenmenin de yağlanmada etkisi vardır.Saçların dökülme döneminde de yağlılığın arttığı gözlenir burada asıl etken yağ salgısının artmasından çok saçlar azalırken yağ hücreleri azalmadığı için her saç teline düşen yağ miktarı artmakta ve saç yağlı görünmektedir.Yağlı saçlar için üretilmiş şampuanların kullanılması yeterlidir.

Kaynak: İlker Yavrutürk

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu