Raşitizm: Çoğunlukla D vitamini eksikliğine bağlı olan ve genellikle 6 ' 18 aylık bebeklerde ve çocuklarda görülen; omurga, kol ve bacak kemiklerinde biçim bozukluklarına yol açan bir kemik hastalığıdır.

Raşitizm Nedenleri: En önemli nedeni güneş yetersizliğine bağlı D vitamini eksikliğidir. Ayrıca, daha ender olmakla birlikte, bağırsaklardan yeterince D vitamini emilememesi de raşitizme neden olabilmektedir. D vitamini dışında kalsiyum ve fosfat minerali eksikliği de kemik gelişimini olumsuz yönde etkiler. Çoğunlukla yeteri kadar güneş görmeyen, sıhhi olmayan, rutubetli, karanlık ve basık tavanlı evlerde yaşayan, yeteri kadar süt içmeyen, yetersiz ve dengesiz beslenen çocuklarda görülür. Hastalık genellikle 2 yaşında, belirgin bir şekilde ortaya çıkar.

Raşitizm Tedavisi: Raşitizm oluşmadan önlemini almak gerekir. Aksi takdirde biçim bozuklukları kalabilir. Bebeklerde ve çocuklarda raşitizmden korunmak için öncelikle yeterli güneş ışığı almalarına özen göstermek gerekir. Ayrıca, yeterli ve dengeli beslenmek ve mümkün olduğunca 2 yaşına kadar anne sütüne devam etmek her açıdan çok faydalıdır. Bütün bunlarla birlikte, raşitizmden korunmak için artık bütün bebeklere D vitamini desteği tavsiye edilmektedir. Bunun için doktorunuzun vereceği D vitamini takviyesini kullanmayı ihmal etmeyin.

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu