Prof. Dr. Mehmet Öz, kilo vermek için ne yapmak gerektiğini şöyle açıkladı: 100 kalorilik daha az yemek yemek veya 100 kalori daha fazla harcamak
Şişmanlık kanser gibidir. Biyolojiye karşı irademizin daima yenik düştüğünü belirten New York Presbyterian Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahı Prof. Dr. Mehmet Öz, akıllıca diyet yapmak gerektiği belirtip, kilo vermek konusundaki sırrını şöyle açıkladı: "Kilo vermek için geleneksel katı diyetleri yürütmek çok zordur. Benim kilo vermek için sırrım şu; günde 100 kalorilik daha az yemek yemek, veya 100 kalori daha fazla harcamak. Böylelikle bel çevrenizi inceltebilirsiniz. Kilo vermek çok önemlidir fakat bel çevresi çok daha önemlidir. Bel çevresi boyunuzun yarısı kadar olmalı. Türkiye'de 30 milyon aşırı yağlı insan bulunuyor. Prostat kanseri, meme kanseri ve aşırı şişmanlık aynı oranda öldürür".
"Sıcak havalarda ayran içmeyi tercih edin" "İrade hiç bir zaman biyolojiyi yenemez" diyen Mehmet Öz sözlerine şöyle devam etti: "Onun için ne kadar uğraşırsanız uğraşın biyoloji sizi bir yerden sonra yener. Bu sebeple biyoloji ile karşı karşıya gelmemek gerek.  Biyoloji ile birlikte perhiz yapmaya başlamak gerekmektedir. Bu, suyun altında nefesinizi tutmaya benzer. Suyun altında nefesinizi tuttuğunuzda bir yerden sonra nefes almak için su üstüne çıkmak zorunda kalırsınız. Eğer sıkı bir perhiz yaparsak bir yerden sonra başarılı olamayız. Bir yerden sonra kızıp herşeyi yemeye başlarız. Be nedenle biyolojiyi anlamamız gerekiyor. Vücutta iştahı artıran hormon düşmesi yemeğe başladıktan sonra 30 dakikayı bulmaktadır. O nedenle gerektiğinden fazla yemek yeriz. Fakat yemeğe başlamadan 30 dakika öncesinde bir avuç kuruyemiş, biraz sebze ya da meyve yersek iştah azalır. 30 dakika sonra yemeğe oturduğunuz zaman kendinizi tok hissedersiniz, daha az yersiniz. Sıcak havalarda tüketilmesi gereken en güzel içecek ayrandır. Bol bol su için ancak meyve suyunu tavsiye etmiyorum çünkü içinde şeker bulunur."
Belimizi nasıl ölçmeliyiz? Kilo verirken odağın genel kilo sayısından çok bel çevresi ölçüsü olması gerektiğini belirten Mehmet Öz'ün bu konudaki görüşleri de şöyle: "Organlarınıza yakınlığı sebebiyle göbeğiniz taşıyabileceğiniz en tehlikeli yağdır. Diyet sayesinde bel ölçünüzü indirmenin yanı sıra bunu korumanız için egzersize de önem vermeniz gerekir. Türkiye'de aşırı yağlı ve şişman yaklaşık 30 milyon kişi var. Bunlar kilo vermeye karar verir ve her birinin beli 10'ar santimetre düşerse, 30 milyonla 10 santimetreyi çarparsak 3 bin kilometrelik uzunluğa ulaşılacak. Bu da İstanbul'dan Londra'ya kadar olan uzaklığa eşit. Göbek deliğinize mezurayı koyarak göbeğinizi sonuna kadar içe çekerek belinizin çevresini ölçün. Eğer bu rakam boyunuzun yarısından az ise sağlıklısınız, fazla ise sağlığınız risk altında demektir. Türkiye'de fazla kilo sorunu önemli, ancak ondan da önemli olan sigara içme alışkanlığı. Aşırı kilolardan arınmak ve sigara alışkanlığını mutlaka bırakmak gerekir. Kilo vermek için yapılması gereken en etkili diyet Akdeniz diyeti ve beslenme biçimidir" dedi.

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu