Kekik yağı: Dahili olarak kurt düşürücü, safra artırıcı ve ağrı dindirici, harici olarak ise antiseptik olarak kullanılmaktadır. Kekik yağının alyuvar oluşumunu da artırdığı bilinir. Yara ve yanıklarda antiseptik olarak kullanılan kekik yağının gastrit gibi mide rahatsızlıklarına da yardımcı olduğu bilinir.

Kekik yağı banyoda sürüldüğünde romatizma ağrılarını büyük oranda azaltmaktadır. Kuru saçlara sürüldüğünde saçın beslenmesine yardımcıdır. Bronşit, nezle, grip gibi solunum yolu rahatsızlıklarına ve diş eti iltihaplarına iyi gelir.

Kullanımı: Yarım fincan suyun içine 2-3 damla katılarak ya da şeker üstüne damlatılarak kullanılır. Ancak, fazla miktarda içilmesi sakıncalıdır. Parmak uçları ile masaj şeklinde de kullanılabiliyor.

Uyarı: Kekik yağı yakıcı yağlardan olduğundan cilde sürmeden önce zeytinyağı,susam yağı,badem yağı gibi yağlarla yumuşatılmalıdır.

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu