Kadınların en büyük kabusu olan kalça çatlaklarının, tenis ve voleybol gibi sportif aktivitiler aracılıyla azaltılabileceği ortaya çıktı. Yapılan araştırmalar, koşu, tenis gibi spor aktivitelerinde bulunmanın kalçalarda oluşan çatlakları önlediğini gösterdi. Aynı araştırmaya göre merdiven çıkmak bile ilerki yaşlarda oluşabilecek kemik erimesini yavaşlatabiliyor.

Cambridge Üniversitesi bünyesindeki Halk Sağlığı Enstitüsü tarafından yapılan çalışma, 5 bin erkek ve kadın denek incelenerek yapıldı. Sonuçlar, erkekler tarafından yapılan sportif faaliyetlerin çatlak oluşumunu kadınlara göre daha hızlı etkilediğini gösterdi. Buna göre spor yapan erkeklerde kalça çatlaklarının oluşma riski yüzde 33 azalırken kadınlarda bu oran yüzde 12 olarak gerçekleşti.

Ayrıca, araştırmayla birlikte squash, badminton, basketbol, voleybol ve hokey gibi oyunların da kemik yoğunluğunu artırmak için yapılması gerektiği sonucuna varıldı.

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu