Özellikle soğuk kış günlerinde sıcak içecek olarak tüketilen ıhlamurun insan sağlığına birçok faydası bulunuyor.

Ihlamur her derde deva

İSTANBUL (İHA) - Özellikle soğuk kış günlerinde sıcak içecek olarak tüketilen ıhlamurun insan sağlığına birçok faydası bulunuyor.
Türkiye'de Marmara ve Doğu Karadeniz bölgelerinde bol miktarda yetişen ıhlamurun çiçek, yaprak, kabuk ve ağacından faydalanılıyor. Zira, hoş kokulu bir bitki olan ıhlamur, aynı zamanda iyi bir ev ilacı olma özelliği taşıyor.

Kurutulmuş ıhlamur yaprakları ve çiçekleri kaynatılarak elde edilen içecek sinirleri yatıştırıyor, bağırsak kurdunu düşürüyor, gaz sancısını gideriyor, öksürüğü kesiyor, damar tıkanıklığının açılmasında etkili oluyor, gribi iyileştiriyor, mide üşütmesi ve uykusuzluk sorunlarını ortadan kaldırıyor. Ihlamur ayrıca idrar söktürücü, terletici, yatıştırıcı, göğüs yumuşatıcı özelliklere de sahip bulunuyor.

Ihlamur çiçeği, balla karıştırılıp içildiğinde mide ülserine iyi gelmenin yanı sıra kan dolaşımını düzenlerken, bir miktar kekik, nane ve rezene katılıp kaynatılarak içildiğinde hem mide yanmalarına hem de kusma türü rahatsızlıklara iyi geliyor. Kaynatırken az miktarda karanfil atmak ise ıhlamurun sakinleştirici etkisini arttırıyor.

İçinde uçucu yağ, tanen, şeker, reçine, enzimler, C ve P vitaminleri bulunan ıhlamur tek başına kaynatılıp içildiğinde, mide şikayeti olanların hazımsızlık sorununu gideriyor. Migrene iyi geldiği bilinen, kan dolaşımını düzenleyen ıhlamurdan, kabızlığı gidermek için de yararlanabiliniyor. Krampları önlemek için de iyi bir ev ilacı olan ıhlamur, sabah aç karnına içilmeye devam edildiği takdirde, zayıflamak isteyenlere bu hususta yardımcı oluyor. Grip ve nezle gibi hastalıklarda ise ıhlamur, sadece terlemeyi sağlayarak değil, aynı zamanda vücudun direncini arttırarak tedaviye yardımcı oluyor.

Öte yandan, ıhlamurdan güzelleşmek için de faydalanılıyor. Göz çapaklanmalarına karşı kaynamış ıhlamurla yapılan kompres, aynı zamanda gözleri de dinlendiriyor. Ciltteki lekelere de kaynatılmış ıhlamur sürüldüğünde faydası görülüyor.

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu