Bu ilk ilişkinin zevkli ve hatırlandığında güzel hisler uyandırması için kadının kendini ruhsal olarak rahat ve cinsel ilişkiye hazır hissetmesi şart. Ayrıca kadının erkeğe olan güveni de son derecede önemli, ilk deneyim her zaman ağrılı olmaz. Kadın yeterince gevşediğinde, erkek de yumuşak ve hoşgörülü davrandığında acısız bir gerdek gecesi yaşamak mümkün.

Erkek biraz sabırlı davranmalı ve ön sevişmeyi mümkün olduğunca uzatmalı. Bu şekilde oluşacak kayganlık sayesinde penisin vajinaya girişi kolaylaşacaktır. Alternatif olarak kayganlaştırıcı jel olarak eczanede satılan ve reçetesiz alınabilen kremlerde ilişki öncesi genital bölgeye uygulanabilir. Kadınların ilk deneyimlerinde en önemli korkularından biride gebe kalmaktır. Bu yüzden erkeğin prezervatif kullanması veya kadının doktoruna danışarak uygun bir korunma yöntemini kullanmaya başladıktan sonra ilişkide bulunması en idealidir.

Kızlık Zarı İlk İlişki Sırasında Mutlaka Kanarmı

Dr. Altuğ Semiz ilk cinsel ilişki sırasında vajinanın içerisine penisin girmesiyle kızlık zarı orta bölümünden vajen duvarına doğru bir çentik yaparak yırtılır. Zarın üzerinde bir damar bulunmaz. Bu çentiklerime esnasında vajina duvarına ulaşan yırtık orada bulunan damarda yırtılmaya neden olarak bir miktar kan açığa çıkmasına sebep olur. Bu kanama her zaman oluşmayabilir. Kızlık zarı çentiklenmeye neden olamayacak kadar esneyebilir. Doğal olarak perde kısmı dar olabilir. Ya da vajina kaidesine kadar yırtık olmasına rağmen damara denk gelmediğinden kan oluşmayabilir, flk ilişkide kan olmasını beklemek veya bu kanamanın olmaması durumunda daha önce ilişki olduğu kanısına varmak bilimsel açıdan tam bir saçmalıktır.

İlk Gecede Aşırı Kanama Olabilirmi

Özellikle erkeğin çok aceleci ve sert davranması halinde ufak yapılı kadınlarda zarla beraber vajina dokusu da yırtılabilir. Bu durum çok fazla kanamayla seyreder ve büyük ihtimalle dikiş atılarak tedavi edilmeyi gerektirir. Kızlık zarının çok aşırı sert yapısı olması da bu duruma neden olabilir. Normalde ilk ilişkide oluşan kanama birkaç dakika içinde en geç yarım saatte durur. Eğer kanama çok şiddetli, olursa veya uzun süreler geçmesine rağmen durmazsa böyle bir durum söz konusu olabileceğinden doktora başvurmak gerekir. Bazı durumlarda ilk ilişkide kanama olur, yırtık yeri iyileşir, daha sonraki ilişkilerde tekrar kanar. Bu da kızlık zarının aşırı sert veya fazla damarlı olmasından kaynaklanır. Kanama miktarı fazla değilse, her ilişkide oluşan kanama kısa süreliyse endişelenecek bir durum yoktur.

İlk Cinsel İlişki Öncesinde Nelere Dikkat Edilmeli

İlk cinsel ilişki planlandığı koşullarda öncesinde tercihen çift olarak bir jinekolog görüşmesi yapılması hem birtakım kaygıları azaltacak hem de tıbbi açıdan doğru bilgilenme sağlayacaktır. Genelde ilk geceye dair özellikle toplum yapımızda daha belirgin olan klasik kaygılar mutlaka giderilmeli. Bunların başında maalesef halen kızlık zarı meselesi geliyor. Çiftlerin ilişki ve neticesinde oluşacak olan kanamaya dayanan bir güvenme ihtiyacında olması bu ilişkiye olan stresi daha da artırıyor. Bu nedenle karşılıklı anlayış, yumuşaklık, nazik davranmak istenmeyen sorunların önüne geçecektir

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu