Sizdeki değişiklikler - Rahim kaslarının ve bağlarının sürekli basıncı nedeniyle göğsünüzün aşağı kısmında ağrı hissedebilirsiniz. Bebek hareketleri güçlü ve düzenlidir, ancak rahim içindeki alan daraldığı için hareketleri azalmıştır. - Bebeğin ölçüleri özellikle sırtınızın alt kısmına ve mide bölgesine doğru genişleyerek büyür. Kasıklarınızda ve leğen bölgesinde karıncalanma, uyuşma hissedebilirsiniz. - Yalancı doğum sancıları da denen Braxton Hicks kasılmaları artabilir. - Rahat uyuma pozisyonu bulmakta zorlanabilirsiniz, nefes darlığı olabilir. Yan tarafınıza uzanıp bacağınızı diğerinin üzerine atarak daha rahat uyumanıza yardımcı olabilir. Bu pozisyonda, bacaklarınızın arasına yastık koymayı deneyebilirsiniz, bu şekilde uyuma ayaklarınızdaki şişliği azaltıp dolaşımı arttıracağından rahat etmenize yardımcı olabilir. - Bebeğin başı aşağıya doğru ilerledikçe, daha sık idrar ihtiyacınız olacaktır. Gülerken, öksürürken idrar kaçırabilirsiniz. - Basur ve mide ekşimeleriniz, hazımsızlık, şişkinlik şikayetleriniz olabilir. - Göbek çukurunuz düzleşebilir, dışarı çıkabilir ancak endişelenmeyin, doğumdan sonra düzelir. - Kendinizi ağır ve hantal hissedebilir, çabuk yorulmaya başlayabilirsiniz, sık sık dinlenmeye çalışın. - Dişeti kanamalarınız, burun tıkanıklığı olabilir. - Beyazımsı vajinal akıntınızın kıvamı koyulaşabilir. - Elleriniz, ayaklarınız, bilekleriniz ve yüzünüzde şişlik olabilir. Bolca su içmelisiniz. - Bacaklarınızda varisler olabilir. - Göğüslerinizden daha bol miktarda colostrum gelebilir. - Sakarlaşmış, dalgınlaşmış olabilirsiniz. - Kilonuz 1.5-2 kilo kadar artabilir, bebeğinizin besin gereksinimleri doruktadır ve doğum öncesi son büyüme atağı göstermektedir. - Bebeğin sağlığı ve doğumla ilgili kaygılarınız olabilir, artabilir, heyecanlanabilirsiniz.
Bebeğinizdeki değişiklikler - Bebeğiniz büyür ve tekmelerini daha güçlü hissedersiniz. - Dışarıdaki sesleri duyar, gözleri açıktır, karanlık ve aydınlığı ayırt edebilir. - Bebeğiniz hızla büyür, tekmelerini giderek daha güçlü hissedersiniz. - Kemikleri sertleşmeye devam eder. - Amniyon sıvısının en fazla olduğu dönemdir. - Cilt rengi kırmızıdan pembeye dönmeye başlar, deri altında yağ tabakası oluşmaya başlamıştır. - Bağışıklık sistemi gelişmeye , kendi antikorlarını üretmeye başlamıştır. - Bebeğiniz bu dönemde doğarsa, yeterince gelişmiş olup hayatını sürdürebilir. - Bebeğinizin boyu 40-45 cm civarında, ağırlığı 2000-2500 g civarındadır.
Muayene ve laboratuar tetkikleri - Kan basıncı ve kilonuz ölçülmeli. - İdrar tetkiki yapılmalı. - El ve ayakların, bacakların muayenesi yapılmalı. - Fundus yüksekliğine bakılmalı. - Fetus kalp atışları muayene edilmeli. - Karın muayenesi ile bebeğin pozisyon ve ölçülerine bakılmalı. - Kan grubu Rh negatif ise, Rh titrasyonu için kan testleri yapılmalı.

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu