Hamilelik Döneminde Stres Belirtileri - Kişisel beklentileri yüksektir . - Sık sık olumsuz düşünceler içinde boğulur . - Anksiyete ve depresyon belirtileri gösterir. - İlişkilerinde sürekli çatışma içindedir. - Karar verme ve problem çözme becerilerini kullanmakta zorluk çeker. - Panik ve öfke nöbetleri geçirir. - Sağlığına, yeme düzenine ve egzersizlerine yeterli önemi vermekte zorluk çeker veya yapamamaktan ötürü aşırı kaygılanır. - Kendini değersiz ve yetersiz görür. - Uyku düzeni bozulur.
Hamilelikte Stresten Uzak Durmak için Yapılması Gerekenler - Hamilelikte kendinizi üzmeyin. Hiçbir şeyi kafanıza takmayın. - Kendinizi kötü hissetmenize neden olacak kişi ve olaylardan uzak durun. - Deprem, sel, kaza gibi felaket haberlerini ve bu tür görüntüleri izlemeyin. - Yorucu ve stresli bir işiniz varsa izin alın. - Doktorunuz hamileliğiniz esnasında size istirahat önerdiyse onu mutlaka dinleyin.
Rahatlama egzersizleri (nefes, hamile yogası, meditasyon) hamilelik döneminde işe yarar. Kalp atışları, kan basıncı, stres hormonu ve kas gerginliği azalır, zihin de tüm bu fiziksel değişimlerden olumlu etkilenir. Kaygı ve depresyon ile baş etmede, bedeni rahatlatmak, öncelikle zihni rahatlatmanın ve endişe ve kaygılardan uzaklaşmanın yoludur. Her gün veya gün aşırı, bu egzersizlerden faydalanmalıdır. Hamilelik döneminde psikolojik destek alınması, duyguları ifade etmek, yapıcı ve alternatif düşünme yöntemleri geliştirmek, başa çıkma becerileri kazanmak açısından yardımcı olacaktır.

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu