Et ve türevleri, süt ve türevleri, yumurta, kuru baklagiller, protein yönünden zengin gıdalardır. Uterusta gelişmekte olan fetus protein depolar ve gelişim süreci sonunda ( 37 - 40 hafta ) 9.25 gr protein biriktirmiş olur. Bu nedenle gebenin hem bu depolomaya cevap vermek ve hem de kendi ihtiyacını karşılayabilmek için protein gereksinimi artar.
Gebelikte gerekli protein ihtiyaçlarının karşılanması için hazırlanan günlük yemek listesi:
Sabah Domates veya salatalık: 1 adet İyi pişmiş yumurta: 1 adet Peynir veya çökelek: 1 kibrit kutusu kadar Çavdar ekmeği: 1 dilim Bal veya reçel: 1 tatlı kaşığı Şekersiz süt: 1 bardak
Öğle Etli sebze yemeği: 1 tabak Yoğurt: 1 Kase Yeşil salata: İsteğe bağlı Çavdar ekmeği: 2 dilim
İkindi Elma, şeftali, portakaldan: 1 adet Pestil, bastık, kuru yemiş: 1 adet
Akşam Kıymalı, cevizli kepekli makarna: 1 tabak Yoğurtlu havuç veya kabak salatası: 1 kase Meyve: 1 tane Ekmek: 2 dilim
Gece Süt: 1 su bardağı sütlü tatlı: 1 kase
Hamilelikte üzerinde önemle durulması gereken konulardan biride ne kadar su içilmesi gerektiğidir. Çünkü hamile kadının temel ihtiyaçlarından birisi de sudur. Vücudumuzun yüzde 70′ini oluşturan suya olan gereksinim hamilelikte çok daha artar. Su plasenta içindeki sıvıda yaşayan bebek ve böbreklerini daha süratlı bir biçimde temizlemek zorunda olan anne için vazgeçilemez bir ihtiyaçtır. Bu nedenle de hamilelik sırasında ne kadar su içilirse o kadar faydalıdır.

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu