Gebelikte bebeğe zarar verme korkusu , evli çiftlerin cinsel yaşamlarını oldukça etkiliyor. Bu düşünceye ilk ve son üç ay içerisinde sıkça rastlanıyor. Bu da çiftlerin cinsel hayatını olumsuz etkiliyor. Herhangi bir risk faktörü yoksa gebelik sonuna kadar cinsel ilişkide bulunmakta hiçbir sakınca yoktur. Kadın ve erkek cinsel açıdan stres altındadır. Bunun sebebi psikolojik olarak gebelikle ikgili endişeler, çekiciliğin azaldığının hissedilmesi, bebeğe zarar verme korkusu, cinsel isteğin azalması olarak sıralanabilir.
Burada yapılması gereken şey bu endişelerinizi ve hislerinizi eşinizle paylaşabilmeniz ve onunla konuşabilmenizdir. Önemli olan çiftin gebelikte de bedensel ve duygusal birlikteliğini sürdürebilmesidir. Gebelikte yaşanan bir diğer cinsel sorunda doğum sonrası eşlerin birbirlerine olan ilgisizliğidir.Çiftlerin hayatına bir kez bebek girdikten sonra sürekli yorgunluk,uykusuz geceler, maddi zorluklar ve zaman darlığı gibi sorunlar eşler arasındaki ilişkiyi zedelemektedir. Burada önemli olan eşlerin birbirlerini unutmadan zaman ayırmalarıdır.Unutulmamalıdır ki bu geçici bir süreçtir ve belli bir süre sonunda herşey yoluna girecektir. Biraz sabır ve hoşgörü bu sorunları çözecektir. Tekrarlayıcı gebelik kayıpları olan hastalarda cinsel ilişki konusunda ciddi endişeler olabilir. Bu durumlarda düşüklerin nedeni olarak başka bir faktör saptanmadıkça cinsel ilişkide kısıtlama getirilebilir. Burada bilinmesi gereken seksin düşüğe yol açmadığıdır. Ancak cinsel ilişki sonrası ortaya çıkan bir düşükte evli çiftler bir dereceye kadar endişe duyabilirler.
Gebelikte Yaşanan Cinsellikte Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar Bilinen risk faktörlerinin yokluğunda gebelik sonuna kadar cinsel ilişkide hiçbir sakınca yoktur.Fakat dikkat edilmesi gereken noktalar vardır.Bunlar, erken doğum tehdidi,sebebi belli olmayan vajinal kanamalar,uzun süreli tekrarlayıcı vajinal akıntılar , tekrarlayıcı gebelik kayıpları,çoğul gebelikler ve genital bölgede varis, ödem gibi fiziki rahatsızlıklar olması durumudur. Böyle durumlarda gebelerin jinekologlarıyla görüşmeleri ve eğer doktorları müsaade ederse cinsel yaşamlarına devam etmeleri daha uygun olacaktır.
Gebelikte cinsel ilişkilerde orgazma bağlı olarak rahimde kasılmalar ortaya çıkabilir. Bu kasılmalar orgazmın doğal bir parçasıdır. Eğer bu kasılmalar sürekli ve sık sık olursa gebenin jinekoloğu ile görüşmesi gerekir. Bu tür kasılmalar gebelerde meme ucu uyarılması sonrasında da görülebilr. Gebelikte cinsel ilişki sonrası lekelenme tarzı kanamalar beklenen bir durum değildir. Bu durumlarda plasenta (bebeğin eşi) ve bebeğin durumunun ultrasonografi ile saptanmasına kadar cinsel ilişki ertelenmelidir. Gebelikte cinsel istekte azalma olabilir ancak genellikle rastlanan artma şeklindedir. Bunun nedeni gebelikte genital bölgede kanlanmanın artışına paralel olarak uyaranlara hassasiyetin artmasıdır.

Önceki
Önceki Konu:
Gebelikte Egzersiz
Sonraki
Sonraki Konu:
Gebelikte Beslenme

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu