Düşük, hamileliğin ilk 20 haftası boyunca, embriyo veya cenin rahmin dışında kendi başına yaşamını sürdüremeden hamilelik sonlandığında oluşur. 20 haftadan sonra, hamilelik biterse ölü doğum olarak adlandınlır. Hemen hemen her hamile kadın düşük konusunda endişelenir, ama bütün hamileliklerin yalnız yaklaşık % 15′inde düşük görülür.

Düşüğün Genel Belirtileri

- Vajinal kanama.

- Kramplar.

- Gidip gelen ağrılar.

- Sırtın küçük bir bölümünde başlayan ve karnın alt kısmına doğru ilerleyen ağn.

- Parça düşürme.

Düşüğe Neler Sebep Olur

Düşüğe nelerin sebep olduğunu genellikle bilemeyiz ve çoğu kez nedenini bulamayız. Erken düşüklerdeki en genel bulgu, embriyonun gelişimindeki anormalliktir. İncelemeler, tüm erken düşüklerin yarısından fazlasının kromozomla ilgili anormallikler olduğunu gösterir.

Radyasyon, kimyasal maddeler ve enfeksiyonlar da­hil birçok faktör embriyo ve onun orta­mını etkiler. Anneyle ilgili çeşitli faktörlerin bazı düşüklerde önemli olduğuna inanıyoruz. Listeriozis, toksoplazma ve frengi gibi ender rastlanan enfeksiyonların düşüklerde etkisi vardır.

Herhangi bir özel besinin ve hatta bütün besinlerin orta düzeyde eksik alınmasının düşüğe neden olduğuna dair kesin kanıtımız yoktur. Sigara içen kadınlarda düşük olasılığı daha fazladır. Alkol de düşük olasılığını artırır. Bir kaza travması veya büyük bir ameliyat geçirmek, ispatlaması zor olsa da, düşükle ilişkilendirilmektedir. Rahim ağzı yetmezliği , ilk trimesterdan sonra hamileliğin sonlanmasının nedenlerinden biridir. Birçok kadında, duygusal mutsuzluk veya travma yüzünden düşük olduğu ileri sürülür, ama bunu kanıtlamak çok zordur.

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu