Tahmin edersiniz ki, bir vazo almak koltuk ya da perde almaktan daha kolay. Eviniz ya da ofisiniz için seçtiğiniz aksesuarlar aracılığıyla, yeniliklerden uzak kalmaz ve renkler yoluyla kişilik keşfi oyunu oynayabilirsiniz.

Önümüzdeki yıllara dair renk tahminlerinin yapıldığı toplantılarda, renk gurusu Eiseman Bu sezon, şu renkler ön planda olsun demek gibi bir özgürlüklerinin olmadığını, yalnızca tasarımla ilgili değil, teknolojiden ekonomiye, modadan sanata çok geniş bir alanda pek çok araştırma yaptıklarını söylüyor.

RENKLERİN BİLİMSEL İFADELERİ

Bilimsel renk çalışmaları yapan birçok dernekte faaliyette bulunan Eiseman, Renk-Kelime Derneği'nde de çalışmalar yapıyor. Bu dernekte renklerin insanlara ne ifade ettiğini sorarak, bir takım veriler elde etmeye çalışıyor. Örneğin Leatrice Eiseman'ın çalışmalarından çıkardığı sonuca göre, geçtiğimiz üç yılın rengi kesinlikle sarıydı. Eiseman bu fenomenin bu yıl devam edeceğine inanıyor, çünkü retro hala hayatımızdaki yerini koruyor.

Birçok insan sarı rengi annesinin ya da anneannesinin mutfağıyla özdeşleştiriyor. Ayrıca, psikolojik açıdan da, sarı her zaman güneş ışığını, sıcak, dostça bir ortamı hatırlatıyor. Leatrice Eiseman, yaşadığı ülke Amerika'da en çok tercih edilen ve sevilen rengi sorduğunda, hala mavi yanıtını aldığını belirtiyor. Renk gurusu bu durumu, psikolojik bir temele dayandırıyor. Gökyüzünün rengi mavi, sadakat, güvenilirlik ve içtenlik anlamına geliyor.

KADIN-ERKEK AYRIMI KALMADI

Son yıllarda oluşan bir başka durum da, erkeklerin artık evlerin dekorasyonu ve renk seçimi konusunda daha aktif olmaları. Kısacası yuvayı artık sadece dişi kuş yapmıyor ve renklerde feminen, maskülen ayrımı kalmıyor.

Önceleri, pembe kesinlikle feminen bir renkken, bugün ünlü işadamı Donald Trump'ı pembe gömlekle görebiliyoruz ve kahverengi her zaman maskülen bir renk olarak kabul edilirken, günümüzde kadınlar gardıroplarında ve evlerinde bu rengi sıkça kullanmaya başladılar.

Kısacası, artık renklerde kadın-erkek ayrımı kalmadı. Eiseman'a Eğer bir kadın mutfağında sarıyı kullanmak isterse ve karşı taraf bunu çok feminen bulursa, ne olur? diye sorulduğunda ise cevabı çok açık oluyor: Kimin kazanacağı açık, tabii ki kadınlar.

TRENDLER NE DİYOR

Trendlerin hızla değişen dünyasında, kendi bakış açınızı güncellemek ve düşünce tarzınızı modernize etmeniz gerekiyor. Böylece, renk ve dekorasyona modern gözlerle bakmaya başlıyorsunuz. Günümüzde modern olarak kabul edilmeyen renk paletleri bile artık daha modernize edilmiş görüntüler ve yeni keşfedilmiş renk kombinasyonları içeriyor. Mobilyalarda renkler yaşam tarzlarından, eğlence ve sinema endüstrisinden, popüler kültürden, sosyal hayattan ve en çok da kişisel zevklerden etkileniyor.

2010 İÇİN HANGİ RENK PALETLERİNİ ÖNERİYOR

Eiseman'ın 2010 için önerdiği renk kombinasyonlarının başında, sade zarafet başlıklı renk paleti geliyor. Geleneksel motiflerle modern tasarım öğelerinin birleşiminden oluşan bu temada, genel olarak maun rengin gümüş grisi vizon rengiyle, içinde lame ışıltılar taşıyan mavilerin morlarla ve dore ışıltılarla parıldadığı, koyu bronzların buzlu badem rengi ve bakırla beraber kullanıldığı renkler var.

Klasik şıklık olarak adlandırdığı renk paletinde, hem neo klasik hem de modern bir tarza atıfta bulunuluyor. Bu renk paleti, zamansızlığa işaret ediyor ve seçilen renkler trend değil, her zaman beğenilen renkler.

Koyu ve açık gri tonlar başrolde. Griye şampanya tonları ve dore pırıltılar eşlik ediyor. Oksit sarısı ve canlı kırmızılar, cappuccino kahvesiyle dinamik mekanlar yaratıyor. Işık saçan finisyonlar, parlak ya da hafif cilalanmış yüzeyler ve teknik açıdan doğru ışıklandırma. Bunların hepsi kesintisiz çizgilerin bir araya getirdiği, fakat yansımalar sayesinde ara yüzlerde binlerce rengin izlerinin sürüldüğü yüzeyler anlamına geliyor.

Kaynak: Mynet

Kategoriler:
Etiketler:

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu