Kumaşlar ve aksesuar, kuşkusuz dekorasyonun altın anahtarlarındandır. Siz de kumaşlar ve aksesuarlar yardımıyla evinizde kendi eşsiz stilinizi ortaya koyabilirsiniz.

Ama önce, ne seviyorsunuz, dekorasyon stliniz ne, onu bulabilmek için verdiğimiz testi uygulamanız gerekli.

1. Evinize hakim olan renkler

a. Sarı, kırmızı gibi parlak ve canlı renkler

b. Arada parlak renklerin eşlik ettiği bej ve grilerden oluşan nötr renkler

c. Cesur bordo, mürdüm ve kırmızıların hakim olduğu renkler

2. Oturma odanızdaki kanepeniz

a. Farklı şekil ve büyüklükteki yastıklarla bezeli ve puf puf

b. İşlevsellik ve formun mükemmel birlekteliği

c. şık ve sade çizgilere sahip; bu yüzden hiçbir zaman demode olmayacak türden

3. Sizi en iyi anlatan perdeler

a. El yapımı ve şık danteller

b. Sade ve pastel tonlara sahip perdeler

c. Parlak desenli, kat kat damasklar

4. Sizin için ideal yer döşemesi

a. Desenli kilimler

b. Sade, jüt kilimler

c. Gösterişli, Doğu kilimleri

5. Antrenize asmanız muhtemel duvar süsü

a. Davetkar bir patchwork duvar halısı

b. Geometrik desenli bir tablo

c. Kenarları boncuk işlemeli parlak desenli duvar halısı

6. Favori sandalyeniz

a. Parlak çiçek desenli, berjer sandalye

b. 60′ların tarzını yansıtan, puf yastıklı sivri ayaklı, ahşap sandalye

c. Kıvrık kollu, sırt kısmı arkaya eğimli, Osmanlı desenleri ile bezeli bir sandalye

7. Yemek odanıza en çok yakışacak olan runner

a. Horoz ve ayçiçeği desenleri ile bezeli, işlemeli bir dokuma

b. Siyah keten kenarlara sahip, pastel renkli bir runner

c. Gümüş saçaklı, nakışlı bir örtü

8. Oturma odanıza seçeceğiniz döşemelikler genellikle

a. Kenarları fistolu, kabartmalı kumaştan döşemelikler

b. Geometrik desenli, pastel tonlarda kumaşlar

c. Bol süslemeli, parlak kumaşlar

Verdiğiniz cevapların çoğu A ise: Dekorasyon stiliniz Fransız kır evi (Provence)

Rahat, sıcak ve davetkar olan Fransız kır evleri vazgeçemediğiniz tarzlardan biri. Çoğunlukla açık renk ahşap ile ahşapın en doğal halini evlere taşıyan Fransız stili taş duvar, metal aksesuar, taze kır çiçekleri, el emeği göz nuru danteller, rengarenk çanaklar gibi pek çok ayrıntıyı bir araya getirir. şıklık ve romantizmi adeta resmeder Fransız kır evleri. Bu tarzın en önemli özelliği eskitilmiş ve "bul-buluştur" karakteridir. Sizler de bu ruhu evlerine nasıl taşıyacağınızı merak ediyorsanız:

Davetkar kumaşlar: Ketenler, çizgili ve dokulu döşemelikler, çiftlik evlerini süsleyen motifler (örneğin; horoz, ayçiçeği, sebzeler) Fransız kır evi stilini anlatır. İşte bu yüzden perdelik, kumaş, kilim ya da kırlent alırken bu motiflerden esinlenebilir, ya da benzer motiflerle kendi Fransız kır evinizi yaratabilirsiniz. Örneğin modern bir kanepeniz varsa; fakat daha modern olan bu kanepeyi dönüştürmek istiyorsanız kabarık ya da dokuma bir kumaşla kaplatmanız yeterli olacaktır.

Bul-buluştur: Neyi ne ile kombinleyebilirim diye düşünmek yerine bulduğunuz tüm kumaşları karıştırmaya ne dersiniz? Ekose kumaşlar, pileli perdeler, şönil kilimler ve bir çok renk, doku ve deseni bir arada kullandığınızda bit pazarı havasını yakalayacak ve artık sizin de bir Fransız eviniz olacak demektir. Şık depolama çözümü: Fransız kır evlerinin ayrılmaz parçalarından birisi de hem şık, hem de işlevsel olan hasır sepetlerdir. Siz de banyonuzda konuklarınız için temiz havlularınızı bu sepetlerde saklayabilir; yaşam alanlarınızda ise dergi ve gazetelerinizi depolamak için kullanabilirsiniz.

Vazgeçilmez koku: Lavanta, Fransız kır evlerinin olmazsa olamaz kokusudur. Seramik bir vazo içine taze lavanta çiçekleri yerleştirebilir ya da kendiniz keten kesecikler hazırlayabilir ve bu keselerin içlerini kurutulmuş lavanta ile doldurabilirsiniz.

Verdiğiniz cevapların çoğu B ise: Dekorasyon tarzınız Modern

Odak noktasının mimari ve estetik ayrıntılar üzerinde olduğu son derece yalın çizgilere sahip olan modern tarz mobilyalar son yıllarda gerek konforu, gerekse artık kolay satın alınabilir oluşlarıyla daha sık tercih ediliyor. Bir zamanlar son derece soğuk ve abartılı kabul edilen modernist dekorasyon unsurları günümüzde daha yalın, daha sıcak bir karaktere büründü. Modern dekorasyonu tercih etmemizin kuşkusuz en büyük sebeplerinden biri de günümüz temposunu yakalarken bize eşlik edecek kadar konforlu, işlevsel ve pratik oluşu. Evinizde modern bir atmosfer yaratırken:

Tonlar: Evinizi dekore ederken fuşya, mürdüm, bordo gibi koyu bir renk teması belirleyin. Ana mobilyaları bu renk temasına göre belirledikten sonra seçtiğiniz rengi tonlayan aksesuarlar seçin. Örneğin keten yastıklar, organze amerikan servisleri vs. Hatta oturma odanızdaki duvarların bir kenarını farklı bir renge bile boyayabilirsiniz.

Az ve öz: Modern tarzı karakterize eden anlayış yalın çizgilerdir. Aşırılıktan kaçının. Bu yüzden gerek yatak örtünüzün çok katlı olmamasına, gerek kanepe üzerinde çok sayıda yastık olmamasına ya da pencerelerinizi abartılı bir biçimde giydirmemeye özen gösterin. Örneğin pencerelerinizde daha çok şeffaf perdeler kullanmaya, daha çok keten panel perdeler kullanmaya özen gösterin.

Çift işlev: Günümüzde neredeyse hiçbir şey yalnız tek bir amaca hizmet etmiyor. Modern tarzda dizayn edilen mobilyalarda "az-öz" dolayısıyla derli toplu olmalarının yanı sıra birden fazla işleve sahiptirler. Örneğin kanepenizin önüne yerleştirdiğiniz bir puf ayaklarınızı dinlendirebileceğiniz bir alan olmasının yanında sandalye ve kahve sehpası olarak da kullanılabilir. Ya da bir kitaplığı odanın ortasına yerleştirdiğiniz vakit yemek odası ile oturma odasını birbirinden ayırmak için kullanabilirsiniz. Mobilyalarınızı bu şekilde çift işlevli kullanmak tamamen sizin yaratıcılığınıza kalmış bir şey.

Duvar dekoru: Modern tarzdaki dekoratif unsurlar genellikle büyük ebatlara sahiptir. Siz de duvarlarınızı dekore ederken dev boyutlarda bir film posteri asabilir, ya da bir grup siyah-beyaz fotoğrafı bir arada kullanabilirsiniz. Böylece ilgi çeken bir odak noktası oluşturabilirsiniz.

Verdiğiniz cevaplar çoğunlukla C ise: Sizin stiliniz Klasik

Günümüz klasik anlayışı çok da tıklım tıklım olmayan geleneksel ancak konforu ve rafine bir beğeniyi de bir araya getiren bir tarz sunar. Zengin renkler, koyu renk ahşaplar ve geçmişten esintiler Fransız evi ya da Modern tarzdaki mekanlardan daha resmi bir görünüm yaratır. Sonuç ise tüm zamanlara meydan okuyan, sıcak ve gösterişli mekanlardır. Evinizde klasik bir atmosfer yaratmak isterseniz:

İşlemeler: Saçak, püskül, nakış, örgü gibi işler tarihi bir atmosfer yaratır. Perde, yatak örtüsü, yastık, peçete, masa örtüsü gibi aksesuarlarınızı alırken bu tip işlemeli ürünleri tercih edebilirsiniz.

Lüks kumaşlar: Klasik tarzda dizayn edilmesi en kolay olan alan banyodur. Dore süslemeli havlular edinin. şönil bir kilim, saten duş perdesi, yeşil, mavi sarı ve kırmızılarla son dokunuşları eklediğinizde artık klasik bir banyoya sahipsiniz demektir.

Denge: Klasik dekorun en önemli unsurlarından biri simetridir. Mobilyaları ve aksesuarları yerleştirirken simetrik bir düzen izlemelisiniz. şamdan, vazo, bitki ve aynaları aynı hizada yerleştirebilirsiniz; her şeyin eşli ve çiftli olması simetrik görünüm yaratırken kolaylık sağlayacaktır.

Pencereler: Pencerelerinizi klasik tarzda giydirmenin yolu bol püskül kullanmaktan geçiyor. Pileli bol katlı, zümrüt ve yakut tonlarını tercih edebilirsiniz.

Kaynak: ekolay

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu