Çalışmak ya da çalışmamak. Yeni bebek sahibi olmuş bir anne için en önemli konulardan biri. Türkiye'de hem kariyerini doğru yönlendiren hem de çocuklarını planlı ve doğru yetiştiren o kadar çok örnek var ki. Yaşam tarzları ve konumları farklı olsa da annelik gibi yüce bir duyguda buluştukları için sanırım önerilerimiz herkese hitap edecektir.

Kariyer planlayan annelere öneriler

- Çocuğunuzla olabildiğince çok oyun oynayın.

- Kendinizi çocuğunuzun okuluna adayamıyorsanız da ilginizi arada bir de olsa sınıf etkinliklerine katılıp göz önünde olarak gösterin.

- Evde çalışma imkanınız varsa en azından haftanın bir günü hem onunla ilgilenip hem de notlarınızı düzenleyebilirsiniz.

- Onu çok sık olmamakla birlikte ofise götürün sizin her sabah gittiğiniz yeri görmek durumu anlamasına yardımcı olacaktır.

- İş dönüşü çocuğunuza sürekli hediye almaktan vazgeçin. Çocuğa her akşam bir şeyler vermek, ona ayıramadığınız zamanı madde ile kapamaya çalışmak anlamına gelir. Bu durum çocuğunuzu zamanla doyumsuzlaştıracaktır. Ayrıca büyüdükçe sizin çalışarak hata yaptığınızı, bu sebeple kendinizi affettirmek için hediyeler aldığınızı düşünmesine neden olacaktır. Gerek ev içinde sükuneti sağlamak ve gerekse çocuğunuzu mutlu etmek için çocuğunuzun her dediğini yapmaktan vazgeçin.

- Çalıştığınız için çocuğunuza karşı suçlu hissetmeyin.

- Onunla tatilde doyasıya ve eğlenceli vakit geçirin. Sakın tatile iş götürmeyin.

- İşyerinde emzirme odası gibi özel imkânlar yaratılması için diğer annelerle birlikte mücadele edin.

- Eğer öğle tatillerinde sizin yanınıza bebeğinizi getirme imkanları varsa ailenizde size yardımcı olan kişiden ya da bebeğinizin bakıcısından bunu isteyin bu ona huzur vericektir.

Kategoriler:
Etiketler:

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu