Yeni doğan bebek aşağıda belirtilen sebeplere bağlı olarak kanlı dışkı çıkarabilir.

Nedenleri: Sindirim sistemi organlarındaki yaralar Makat yaraları (dışkı normal ama son kısımdan kan bulaşmıştır) Yeni doğana doğumdan K vitamini verilmemiş ise buna bağlı kanama hastalığı 7 günden küçük bebeklerde doğum sırasında yutulan kan. Doğum sırasında veya emme sırasında memedeki çatlaklardan anne kanının emilmesi. Yemek borusu yaralanmaları. Bağırsaklarda meydana gelen enfeksiyonlar sonucu meydana gelen kanamalar. İnek sütü alerjisi. Makat yaralanmaları. Yaygın damar içi pıhtılaşma bozukluğu. Barsak dönüş bozuklukları. Bağırsak düğümlenmesi.

Belirtiler: Dolaşım sorunlarına bağlı vücudun uç kısımlarında solukluk. Bağırsak seslerinde ve hareketlerinde düzensizlikler. Enfeksiyon varlığında karında hassasiyet ve deri üzerinde kızarıklıklar. Makatta yara ve çatlaklar

Teşhis Yöntemleri (Apt Testi): Kanamanın anneye mi ait olduğunu karar vermede kullanılır. Dışkı Kültürü: Enfenksiyon tespiti için kullanılır. Pıhtılaşma Testleri: Kanama bozukluklarını ve damar içi pıhtılaşma bozukluğu tespiti için.  X-Ray: Enfeksiyon ve cerrahi sebep ayrımı için kullanılır. Ayakta Direkt Karın Grafisi: Bağırsak tıkanmalarını göstermek için çekilir.

Önceki
Önceki Konu:
Bebeklerde Ateş

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu