Sevginin sembolü çiçekler, bu kez, ''Anneler günü'' için tezgahlardaki yerini aldı.

Annelerin çiçekleri hazır

Mersin'in Tarsus ilçesine bağlı Yenice beldesinde, kesme gül üretimi yapan Rosland Tarım ve Seracılık İşletme Müdürü Dilek Bircanoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ''Anneler günü''nde sevgiyi ifade etmenin en ekonomik yolunun bir dal gül olduğunu söyledi.

Yıllık 6 milyon adet ile Türkiye'nin en büyük kesme gül üretim kapasitesine sahip olduklarını belirten Bircanoğlu, İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Bursa, Eskişehir, Adana ve Mersin ağırlıklı olmak üzere ''Anneler Günü' için 80 bin dal çiçek sevkıyatı yaptıklarını bildirdi.

Bircanoğlu, 140 dönüm arazi içerisinde 30 bin metrekare alanda kurulmuş modern seralarında, 5 renkte gül üretimi yaptıklarını, ancak, beyaz, sarı, mavi ve pembe renklerin yanında en fazla ilginin ''seni seviyorum'' anlamına gelen kırmızı güllere olduğunu söyledi.

Anneler günü arifesinde gül kesimlerinin ve perakendecilere sevkıyatlarının tamamlandığını anlatan Bircanoğlu, özel gün ve haftaların dışında son yıllarda en kötü günlerini yaşayan çiçekçilerin, umutlarını bu kez anneler gününe bağladığını bildirdi.

En fazla çiçek satışının Sevgililer Günü'nde olduğunu, bunu anneler günü, kadınlar günü, öğretmenler günü, babalar günü ve diğer özel günler ve haftaların izlediğini anlatan Bircanoğlu, şunları söyledi:

''Sevgililer Günü'nden sonra yılın en fazla çiçek satışını yaptığımız Anneler Günü nedeniyle normal günlerde tanesi 10-20 YKr olan gülleri, 30-40 YKr'den satışa sunuyoruz. Anneler gününün çiçek kesiminin daha fazla olduğu yaz dönemine isabet etmesi ve buna bağlı arz fazlalığı nedeniyle astronomik fiyat artışları olmuyor. Oysa Şubat ayında talep tavan yaptığı gibi soğuk hava nedeniyle güller gelişimlerini tamamlayamadığından piyasaya arz da çok düşük seviyede kalıyor. Bu durum, doğal olarak yüksek gül fiyatlarıyla tüketiciye yansıyor.''

Bu arada, kesme gül üretimine yakın bölgelerden Adana'daki çiçek satıcıları ise Anneler Günü'nde gülün tanesini 2 ile 3 YTL arasında değişen fiyatlarla satışa sunacaklarını bildirdiler.

Zaman

Kategoriler:
Etiketler:

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu